"Grafica misto" in 4K nu ai sa vezi la PS4. Ca sa randezi in 4K folosesti o gramada de putere de procesare, putere pe care PS4 nu o are decat daca "furi" din alta parte ... asadar o randare in 4K a unor jocuri epice se va face compromitand antialiasingul, micsorand "drawing distance", eliminand din efectele de ceata si din sursele de lumina .... etc. Pe scurt, este mereu un compromis intre rezolutie si calitatea randarii. Ca sa le ai pe amandoua trebuie un hardware care depaseste de multe ori valoarea unui PS4 Pro. De exemplu, pentru a putea juca in 4K cu toate efectele pe maxim in jocuri cu super grafica si animatie in ziua de azi, 2x 1080 in sli de abia se descurca ca sa tina un framerate acceptabil (adica un minim ~60fps).

Pe scurt, daca cumperi TV-ul strict pentru consola actuala, in urmatorii 4 ani nu vei putea juca titluri in 4K la 60fps si cu multe detalii in randare .... joculete simple, da .. dar nu jocuri gen Rise of Tombrider.
Daca insa iti cumperi tv-ul pentru a vedea continut media 4K atunci da, merge treaba ... dar sa iti iei un tv bun.

Asta este parerea mea subiectiva, ca user. Eu unul prefer 140fps in 1080 cu totul pe max decat 40fps in 4K ... dar aici vorbesc depsre gaming PC (oricum, aceeasi atitudine o am si pentru consola).

Ah, inca un lucru ... HDR. Daca ai posibilitatea, cumpara un TV care sa suporte HDR. Este o diferenta mare in calitatea imaginii (TV-ul meu nu stie si cand am vazut niste hdr-uri demo, cand am ajuns acasa nu mi-a mai placut fara ).