Eu stiu cu ce ar putea veni Microsoft super tare pentru noul Xbox Scorpio (si cu care le-ar da un pic la temelie celor de la Sony)... dar daca va spun, nu cred ca o sa va placa. So... should i? Or... la naiba, hai sa va spun: Windows 10 apps. Stim foarte bine ca OS-ul are ca baza kernel de Windows 10. Ar putea bine-merci sa deschida sistemul pentru aplicatii. De la Office pana la CAD. La ce putere de procesare va avea Scorpio, va deveni o alternativa chiar super tare la PC, si automat avantaje asupra lui PS4 Pro.

Iar bomboana de pe coliva (da, tineti-va bine), daca tot au rupt-o in doua cu "exclusive on Xbox One & PC", pai atunci pe langa W10 apps, sa mai dea drumul la una singura. Presupun ca stiti bine cum se numeste: Steam! Da, isi vor canibaliza propriul ecosistem, dar cred ca deja ar avea mai mult de castigat in acest moment, decat de pierdut. Cu Steam si W10 apps pe Xbox Scorpio, si cred ca si-ar tripla numarul vanzarilor in doar cateva luni. Cel putin eu asa cred... nu stiu daca insa va avea cineva de la M$ ballz pt. asa ceva