Quote Originally Posted by MonkY View Post
tudy: ai dreptate cu optimizarea, dar ar fi valabil doar la jocurile Steam (unde e treaba celor de la Valve si a developerilor). Jocurile dedicate pt. Xbox ar fi in continuare la fel optimizate pt. consola, ca si pana acum. Eu am zis-o doar ca bonus al consolei. Imi imaginez ca n-o sa vedem asa ceva, am punctat doar ce ar trebui sa faca sa vanda in draci: W10 apps + Stean. Asta doar pt. ca au pierdut exclusivitatile...
O proportie foarte mare din libraria mea de jocuri de pe steam (vreo 350) nu imi ruleaza pe PC-ul actual din diverse motive de compatibilitate, unele ba sunt prea vechi, altele ba nu mai au suport online si au ceva DRM stupid, etc. Iar eu in PC am componente obisnuite pe care le gasesti pe toate drumurile, iar apoi cand vine Scorpio cu o placa de la AMD dar nu una off the shelf, vine si cu un CPU mai nu stiu cum, pai nu o sa poti rula printr-un eventual Windows 10 de pe consola nici 10% din jocurile de pe Steam la ce jale e cu optimizarea de pe PC-uri. Tocmai asta e marele plus al consolei, ca fiind un hardware identic pentru toata platforma, se poate face optimizare adevarata. Chiar cred ca Steam nu are nicio sansa pe vreo consola obisnuita care foloseste componente custom de la diversi producatori gen AMD.