Eu inca nu m-am intalnit cu lag switch. Probabil e o chestie pc (?). In rest Joe are dreptate, cu bunele si relele prezentate

Dar sa ilustrez si parti bune. De exemplu am jucat duel ieri cu cineva (am si inregistrat meciurile, dar nu stiu cand o sa le pun pe tube, din motive de lene). Poate fi foarte placut cand gasesti un adversar pe acelasi nivel cu tine. Si foarte util ptr tine ca jucator ptr ca asa iti inveti caracterul si modul de joc aferent.

Am jucat cu o Valkyrie. La inceput (cred ca am jucat vreo 6 meciuri) m-a batut vreo 2-3 meciuri, dar incet incet am inceput sa ma prind cum sa imi fol Raiderul contra Valkyrie. Guardbreak la greu (dar nu cu throw, ptr ca are tendinta sa se ridice si sa iti blocheze lovitura heavy). Deci guardbreak cu light. Mai bagi un zone attack for good measure, dar si heavy spre sfarsit. Si dodge+stun cand se napusteste inspre tine. Are doua lovituri foarte rapide (cred ca e un chain), dreapta-stg sau invers, unde nu ai timp sa o blochezi pe a doua (sau daca o incasezi pe prima, macar poti sa o prinzi pe a doua). Aici faci dodge in spate si nu te complici. Am senzatia ca Valkyrie are abilitatea Warlord-ului sa poata sa blocheze in acelasi timp toate 3 partile (dar nu stiu sigur), dar nu fac heavy cu ea si merg deci pe guardbreak sa pot sa bag niste lovituri.

Am observat ca jucatorul evita sa stea in locuri de unde sa fie aruncat (si sa moara). Eu ma folosesc de tactica asta (no shame , no honor either ). Dar daca a vrut sa joace asa am incercat si eu sa joc asa si i-am respectat dorinta (nu l-am aruncat niciodata peste o prapastie). Lucru ptr care m-a felicitat la sfarsit.

Ultimele meciuri am inceput sa le castig (ultimul a fost tie, ptr ca in prima runda a expirat timpul). Imi place ca efectiv am invatat si m-am adaptat, gandind tactici prin care sa castig.