Am reusit sa-l termin si eu. Overall un joc putin peste medie, orice ar zice oricine. Ca joc, este doar ok.

Da, emotia transmisa este foarte misto, la fel si level designe-ul si puzzle-urile. Dar cam atat.

Si da, stilul grafic si paleta de culori, sunt foarte bine alese. La fel si iluminarea. Pacat de calitatea texturilor. Daca n-au fost ei in stare sa puna niste texturi mai calitative pe pusti, consider ca a fost pur si simplu nesimtire/nepasare. In rest, 90% din texturi au ramas din era PS3.

Trico este excelent realizat din toate punctele de vedere, dar in cea mai mare parte a timpului am avut impresia ca a fost intentionat programat sa te ignore.

Au fost momente cand imi arata calea, daca nu ma prindeam instant (gen dupa 1-2 minute de stat prin zona respectiva) si momente in care stiam ce trebuie facut si incercam sa-i dau comenzi si efectiv tot ce voia sa faca era sa se intoarca pe unde a venit, dupa care sa mearga iar in locul de unde-i dadeam comanda initiala si tot asa, de 3-5 ori. Si toate astea cu mine pe el (pe spate sau in cap). Si pana nu ma dadeam jos de pe el, sa merg in locul in care voiam sa avansez si dupa ce ma urmarea, sa ma urc iar pe el, nu reuseam sa fac nimic.

Ca joc, pentru cine nu l-a jucat, sa va asteptati la un joc gen Metal Gear Solid 4, in care cea mai mare parte a timpului il petreci uitandu-te la ecran, la ce face Trico si la cum se desfasoara actiunea pe langa tine, asteptand sa faca Trico ceva.

Iar o alta mare parte a timpului il veti petrece incercand sa faceti ceva cu pustiul si refuzand sa faca ce vreti voi. Mi se pare inacceptabil sa dai de 5-7-10 ori pe butonul de coborat/dat drumul si totusi sa nu reusesti sa te dai jos de pe Trico sau de pe vreo margine si sa incepi sa sari, doar ca sa vezi cum cade ca un sac de cartofi, in cap, chiar si de la 1-2m inaltime.

Normal ca pe langa aceste probleme enumerate, mai exista si altele, gen stai pe Trico cand face un salt si in loc sa se tina automat de blana, cum e normal, sa zbori in prapastie. Sau sa te chinui sa cobori usor printr-o gaura si sa nu vrea nici dupa 10-15 incercari, dar sa poti sa sari din greseala fix in gaura aia, fara sa se prinda de nimic si sa mori.

Si da, jocul are si parti bune. A avut niste momente memorabile, niste faza in care am ramas Pentru momentele astea epice consider ca merita banii.

Anywho, ca si experienta de joc, il recomand. Din partea mea are un 7 pentru emotia transmisa si pentru Trico.