Darkie, ai dreptate! Cam asa a fost mai mereu la AMD. Au avut super procesoare de-a lungul timpului, pe care le-au omorat cu suportul tehnic si cu chipset-urile pt. placile de baza aferente. Eu cred ca v-am mai povestit cum am renuntat eu (intr-un final la AMD).... daca as transpune povestea in ziua de azi ar fi asa: Vand Intel-ul meu si merg si cumpar un 1800X, cumpar cea mai scumpa/buna placa de baza (cu chipset AMD), memorii optimizate pt. Ryzen and so on. Apar primele probleme (crashuri, BSOD-uri mostly). Ma rog la update-uri de BIOS, la drivere mai bune. Si trece o luna, in care incerc alte placi de baza, schimbi X piese din configuratie (de exp. la mine nu se pupa cu Audigy-ul sau nu stiu ce Creative aveam atunci) and so on. Si dupa o luna de incercari, intru la AMD pe site si vad "this chipset support has been discontinued". Vand totul la jumatate de pret (pt. ca deja toti stiu de problema). Cum sa nu ma oftic?

Mi se intampla sa mai lucrez pe la cate un client cu AMD (din ce in ce mai rar lately, mai ales cand vine vorba de notebook-uri)... si caut si eu ca tot omul drivere. In afara de partea de GPU-uri (si aici o sa va povestesc inca una tare mai jos) unde stau cat de cat bine, ramai socat sa vezi ca pt. un chip lansat in 2008, driverul e din 2008 - hai 2009. Si aleluia! Asa ceva nu exista la Intel.

Referitor la GPU... a fost o faza super tare: luasem nu stiu ce nebunie de la ei (chiar nu mai imi aduc acum aminte ce model), dar era ceva ce se spunea ca rupe gura targului. Am pus-o frumos... mare bug: cursorul de la mouse, in orice joc sau in Windows, se facea de 100x mai mare (3 sferturi din ecran). Initial era de ras... dar mi-am dat seama ca e de plans. Si faza si mai tare a fost cand am intrat la AMD pe pagina de drivere, si scria acolo ca pt. orice problema sa lasam un mesaj, ca meseriasul care lucreaza la driverele pt. placa respectiva este momentan in concediu in Hawaii or something. Deci a fost... WOW!

Sunt constient ca intre timp si-au mai rezolvat din issues... dar nah. Au multe de demonstrat. Sper ca Ryzen sa fie un inceput bun! Atat de bun incat la anul sa nici nu ma mai uit la Intel!