Dante !!
Reusit review ai facut ! Si nu zic asta asa, oricand si oricum.
Sunt de acord cu notele, -povestea, doar din cauza faptului ca mai am din el pana il termin si inca nu pot sa ma pronunt.
Insa, am un feeling, ca si la mine tot la un 9+ ar iesi.

Quote Originally Posted by Dant3 View Post
Dupa cum am spus, jocul asta e mai mult action decat RPG. Cum asa? Pai in primul rand eu am alte asteptari de la un RPG, vreau ceva, hai sa nu spun mai complicat, ci mai complex un pic, cu un "skill tree" cum nu am mai vazut de la Diablo 2, care pentru mine este etalonul in materie de RPG.
Acum te rog sa nu te superi. Dar Diablo etalon in materie de RPG?? Hack & Slash. Da. Action RPG? Da. Un etalon pentru un skill tree super reusit? DA! Tin minte si acum cate build-uri aveam cu Paladinul (Smiter, Zealot, Hammerdin) si toti ceilalti. Cum orice punct conta si se jucau total diferit.
Etalon in RPG? Hell No! Daca vorbim despre asta, atunci: Gothic II, Elder Scrools: Oblivion, Star Wars: KOTOR 2, Fallout 2, ce mai sunt?

In rest, perfect punctat peste tot !!

Quote Originally Posted by Dant3 View Post
Ei bine, dupa celebra Lara Croft, s-a mai nascut o stea, Aloy, un personaj inspirat dupa mult mai celebra iubita a lui Jon Snow, Ygritte. Nu eu spun asta, chiar producatorii au adus vorba la un moment dat, cand fanii au gasit anumite asemanari, pe care eu le caut si in ziua de azi.

Jocul are un gameplay de exceptie, totul se misca senzational, atmosfera, muzica, aproape tot ce vrei, pana cand incepi sa ''cresti in nivel'' si descoperi celebrul "skill tree". ... Da, acest "skill tree" nu a fost pe placul meu, parca prea multe abilitati aruncate acolo sa fie la numar. ... Aici apare insa o problema, daca vrei sa fii o umbra, inveti sa fluieri, bai, dar fluieri ... Daca vrei sa elimini o "baza" intreaga cu salbatici nu iti trebuie decat un pic de rabdare si fluierul fermecat. ... Pana si in Commandos, cand venea un neamt si isi vedea colegul mort, urla din toti bojocii, Alaarm, Alaaarm! Aici vine, vede, comenteaza ceva: Eh, l-au mancat animalele, colegul fiind cu o sageata in cap si o sulita in stomac. Daca vrei sa profiti de faza asta o poti face linistit, nu e glitch, e pur si simplu gameplay.

Cel mai mare minus la acest capitol: vreau sa cumpar de la un vanzator ... Sunt niste chestii micute, unele m-au innebunit, altele m-au facut sa exclam: "bai oameni buni, ati reusit ce nu prea reusesc altii cu mai multa experienta decat voi si v-ati pus piedica cu o chestie foarte simpla".

Un gameplay cu lupte atat de antrenante nu am mai intalnit, bestiile pe care le dobori sunt cu adevarat impunatoare, le simti respiratia in ceafa, te simti mic si fragil. ... Ma bucura faptul ca am vazut batalii strategice, doar sa vrei sa le pregatesti.

Arata extraordinar! Din punctul meu de vedere este cel mai aratos joc open world vazut pe console, repet, pentru amatorii de cancan, de pe console! Este acolo sus langa Uncharted 4, The Order sau The Witcher - Blood and Wine.

Ca si in cazul graficii, mi-e greu sa va descriu, capitolul "Sunet". ...Este unul dintre acele jocuri care m-a facut sa aplaud, reusind sa imi transmita informatia aia, ca jocurile video nu mai sunt o joaca pur si simplu. Jocurile video nu mai sunt doar pentru copii, sunt pentru sufletul de copil pe care il regasim in fiecare dintre noi, la orice varsta.

Daca aveti in casa un PlayStation 4 si nu incercati acest joc, o spun cu toata responsabilitatea: aveti consola degeaba!