Mda, dar pana cand vom ajunge acolo, adica sa avem oameni politici (cuvantul politician imi provoaca repulsie in ultimul timp) de calitate, va mai trece multa apa pe Dunare. Sunt prea multi in pozitii prea bune si vor suge de la noi, stat, UE etc. si de vor continua astfel risca sa aduca tara mai rau decat a fost in Grecia ori altele (sper sa fie cel mai pesimist scenariu si sa nu fie atins vreodata).

La urmatoarele alegeri tot pe ce mai naivi se bazeaza (fie ei batrani, saraci, inculti samd.) fiindca inca nu se tem cu adevarat de restul (care incet-incet vom deveni o majoritate capabila mai mult decat sa amendeze o ordonanta smechera). Am avut destule discutii cu oameni (unii chiar din familia mea) pe care am incercat sa ii conving de ce este o prostie sa nu iesi la vot, ori daca iesi sa alegi caractere cel putin dubioase din psd, alde etc.

Sunt curios ce explicatii vor mai gasi cei ce incearca sa guverneze atunci cand inflatia si deficitul vor tot creste, iar aia care ne tot monitorizeaza vor trece la cuvinte mai dure, poate chiar amenintari.