Domnu' orionpaxbb ce sa zic...eu sunt agramat, poti intreba toti colegii de forum despre mine...totusi e trist sa vad cand altul ma depaseste
On-topic ai perfecta dreptate, serviciul PS Now cere obligatoriu folosirea unui controller Dualshock4 pentru a te bucura de experienta jocurile Playstation pe PC sau TV.
In alta ordine de idei trebuie sa intelegem ceva: ca si Netflix, HBO Go, Amazon Prime sau Starz sau orice serviciu de TV-on-demand pe baza de abonament, si PS Now va aduce jocurile (probabil) de PS4 la o perioada destul de mare distanta de lansarea oficiala. Deci daca vor introduce cumva TLoU sau Uncharted 4 va fi mult mai tarziu, cand oricum jocul acela nu va avea prea mare valoare.
Ca si exemplu ar putea lansa in PS Now anul acesta asa cum ati spus Killzone Shadow Fall, Driveclub, Knack sau Infamous (First Light sau Second Son...whatever), si probabil peste 1 an....2 ani TLoU si Uncharted 4 si ce a mai aparut pana la finalul anului trecut.
Adica cei care cumpara jocurile day one nu vor fi afectati de aceasta decizie, iar Sony va mai castiga niste subscriptii de la niste gameri PC Only.
Nu trebuie dramatizata nici decizia Sony si nici cea a Microsoft. Stiu cum e sa te simti "inselat" ca si gamer, dar ne place sa ne pacalim singuri. Actualmente nu mai poti fi fanboy/adept al unei singure platforme de gaming si noi gamerii trebuie sa evoluam si sa ne adaptam. Iti plac jocurile lansate pe PC, ok poti avea un PC destul de ok pe partea de gaming dar si o consola. Iar daca ramai adeptul unei singure platforme de gaming atunci trebuie sa termini cu aruncatul cu noroi in celelalte platforme deoarece chiar daca vei avea sustinatori vor fi destui oameni care vor fi constienti ca gresesti.
Platfoma cea mai mare de gaming actuala consider ca nu e nici Playstation si nici Xbox. Dupa umila mea parere cei mai multi se joaca pe telefone/tablete cu Android/Ios. Urmata de PC, apoi Nintendo (cu toate tipurile de console cumulate 3DS, DS..Wii, WiiU si mai nou Switch) si abia in cele din urma Playstation si Xbox.
De unde si concluzia ca hardware-based console, cele care stau in livingroom sub TV sunt considerate de nisa, tocmai de aceea Microsoft si Sony doresc sa atraga o parte din jucatorii de pe celelalte platforme pentru ca au inteles ca pot avea beneficii materiale mult mai mari daca se extind, nu ramanand fideli propriului hardware.