Nu cred ca aceasta consola are nevoie de exclusive ca sa vanda, daca toate jocurile third party vor rula mai bine decat la competitie. Practic PS4 Pro pentru exclusive si Scorpio pentru restul jocurilor aka 90% din piata. Acum unii o sa spuna ca si PS3 a fost candva cea mai performanta consola si nu s-a vandut, dar adevarul era ca desi era puternica tot pe xbox360 rulau mai bine jocurile si aia sa vandut mai bine.

Cat despre pret, nu o sa coste mai mult de $399. Nu vad nici o componenta care umfle pretul peste aceasta limita. GDDR5 e ieftin, costul final fiind cam $10/GB. Ca si referinta am luat lansarea lui RX480 care a costa astfel: $199 (4 GB) / $239 (8 GB). Trebuie sa tinem cont si de faptul ca asta a fost anul trecut si ca e costul final, nu costul de pe linia de asamblare.

Lista jocurilor care suporta dx12 e destul de impresionanta: https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ctX_12_support
Cei care cred ca nu o sa devina standard, se amagesc sau mai rau, nu inteleg cata munca implica crearea unui joc. Ignoranta e periculoasa. Suportul poate veni si dupa lansare, prin patch, deci nu e mare scofala mai ales ca acum il cer si consolele.