Ce mai urla unii cu jocurile exclusive, daca analizam vanzarile acestor jocuri sunt foarte slabe in comparatie cu fifa,cod,gta etc. Cat a vandut Bloodborne? 2.5 milioane din 60 de milioane de posibili clienti? Uncharted 4, 8 milioane din care 7 milioane vandute impreuna cu consola?

Majoritatea isi cumpara hardware-ul pentru a se juca cat mai multe jocuri, nu pentru exclusivitati care incep sa dispara avand in vedere ca au crescut foarte mult costurile de dezvoltare in ultimii ani iar multi producatori japonezi isi aduc jocurile pe PC pentru ca au vazut ca pot sa faca bani frumosi.

Am PC, am PS4 Pro dar mi-am luat si Xbox One S, de ce ? Pentru player-ul 4k, pentru imi place sa ma joc dar si sa ma uit la filme de calitate fie ca le iau in format digital fie ca le iau pe disc. O data cu consola mi-am luat si un tv 4k HDR, 3D, e o adevara placere sa te uiti la documetare, concerte sau filme 3D.

Doar fanboy o ard cu taberele, consumatorul obisnuit isi alege o platfoma sau mai multe: PC, PS4, Xbox One , telefon, tableta si se JOACA nu sta sa ridice in slavi compania x si sa o atace pe y.

Din punctul meu de vedere Xbox Scorpio e o minune inginereasca, tot respectul pentru echipa Xbox, dupa esecul total cu prima varianta au scos numai produse excelente. Problema majora pe care o vad e lipsa suportului oficial in Ro! Suntem in 2017 Microsoft, ai sediu in Bucuresti dar nu esti in stare sa lansezi un serviciu in Ro.