@tudy .. cred ca glumesti, arata-mi si mie te rog unde gasesti tu Nintendo Switch pe stoc (in afara de RO si alte tari bananiere unde volumele de vanzari sunt cu 4 cifre oricum)

In US eu urmaresc de cand s-a anuntat (am cochetat sa cumpar/sa nu cumpar multa vreme), au fost vandute toate pre-order-urile in maxim 10-15 min si acum sunt "out of stock" peste tot, similar cu NES mini ... care din octombrie este out of stock permanent. (si acum s-a anuntat ca e "end of life")

Parerea mea despre Switch:

1. daca o consideram tableta (ceea ce este) ... este ieftina comparativ cu alte tablete brand-name, insa cu jocuri scumpe sub umbrela nintendo
2. daca o consideram consola (este ieftina) insa jocurile sunt mai ieftine decat celelalte console, accesoriile insa sunt foarte scumpe

Oricum o dai platforma este ieftina, jocurile sunt ... "meh" din punct de vedere al pretului iar accesoriile sunt scumpe.

Dezavantaje - nu are VR, nu stie sa playeze DVD/BR sau CD, slaba ca si hardware, multe probleme de calitate execrane proaste, controlergate, stand-ul flimsy, dock-ing stationul construit idiot (zgarie ecranul)
Avantaje - franciza Nintendo si pretul