Quote Originally Posted by Papillon_ View Post
Nu iesi nici cu consola ieftin daca nu ai un TV bun, pe mine m-a costat 1000 de euro TV-ul, un LG 49UH8507(4k,HDR,3D) + 400 euro PS4 Pro.
Ce legatura are in ecuatia noastra TV-ul sau monitorul de care mentionezi cu consola si/sau PC-ul? Atat consola sau PC-ul le poti lega la TV-ul acela de 1000 de euro. La fel de bine cum poti cumpara monitor pentru PC de 3000 de euro. De obicei "perifericele" nu le luam in calcul, pentru ca se pot folosi in ziua de azi in ambele "tabere". Sunt multi care se joaca pe consola conectati la un monitor, la fel cum sunt multi care se joaca pe PC conectati la un TV. Aici vorbim strict de "baza"... cat te costa un PC cu 12GB GDDR5, capabil sa randeze orice joc in 4K la 60fps... si cat va costa Scorpio. Cu BluRay 4K cu tot, desigur. Si tuner TV. Si ce-o mai avea el pe-acolo...

Funny joke (referitor la PC si jocurile pe disk): acum cateva zile a venit un amic la mine sa-i schimb si lui cate ceva prin sistem (un upgrade la GPU, RAM, cooler, sursa, placa de retea, etc.). Si la sfarsit, ii pun eu un 3DMark, un Furmark... sa-i arat cam pe unde sta sistemul. Si il intreb de Steam, daca are cont sa-i trag un joc ceva, sa vada cum se misca. La care el: "Stai asa, ca am luat la super oferta Call of Duty (nu stiu ce varianta)!"... M-a spart cand a scos disk-urile... Cred ca erau 6-7 disk-uri acolo. I-am zis "sorry man, dar eu n-am timp sa stau sa instalez de pe DVD atatea disk-uri"... Mi-am adus aminte de vremurile cand instalam Windows de pe 30 de diskete...