Cred ca ar fi util sa ne expunem cateva pareri dupa ce am jucat BETA.

Personal, o sa iau ca puncte de referinta Assetto Corsa si Project Cars 1, toate jucate pe PS4 (normal).

Pana acum, pot sa va spun urmatoarele (dpdv) :
- grafic Project Cars > Gran Turismo Sport > Assetto Corsa
- sunet Assetto Corsa > Project Cars > Gran Turismo Sport
- fizica (simularea comportamentului masinii) Assetto Corsa > Gran Turismo Sport > Project Cars
- force feedback (TH300RS) Assetto Corsa > Gran Turismo Sport > Project Cars

As dori sa dezvolt putin partea cu fizica. In Gran Turismo Sport inca nu avem posibilitatea sa reglam presiunea in pneuri, ele nu reactioneaza ca un tampon intre masina si drum, sunt rigide, fiind modelata doar suspensia din ce imi dau seama si asta da o reactie de tip sapun care aluneca atunci cand pierzi aderenta. Iar pe partea de FFB, ma deranjeaza felul in care nu simti nimic cand franezi sau cand pierzi aderenta pe franare in Gran Turismo. Inteleg ca AC este inspre simulare mai mult decat doreste sa fie Gran Turismo, dar un comportament corect al masinii si o senzatie „naturala” in volan nu ar fi fost un capat de tara daca se dorea, avand in vedere ca bugetul echipei nu e tocmai mic.
Personal, am renuntat sa mai joc Beta, nu m-a atras foarte mult. Am jucat seria Gran Turismo incepand cu GT4, asa ca sunt un mare fan si o sa cumpar jocul, dar de cand cu PJC si Assetto Corsa, nu il mai pot considera simulatorul suprem.