Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
BluRay player 4K in 2017? Mai cumpara cineva discuri cu filme sau seriale in afara de colectionarii de asa ceva, care sunt oricum o nisa? De cand cu Netflix, Amazon, Hulu crezi ca mai cumpara cineva discuri cu filme? Iti spun eu ca nu, uita-te peste vanzarile de filme si seriale in format fizic, si o sa vezi un grafic cu o scadere extrem de mare in ultimii 4-5 ani. Nu le mai cumpara nimeni si asta cu BluRay player 4K e o poveste, nu intereseaza pe nimeni cand poti face stream de 4K.
what.gif

poate in ro, unde nu se gasesc filme uhd hdr, sau cand se gasesc costa de te ustura rau de tot.

eu am luat one s doar pt ca are player uhd. ca merg si jocurile pe el, si am primit gratis toata seria GOW si fh3 si arata bine, e altceva.
zici de "nisa" pe urma zici de "nimeni"... nu e nici una nici alta. dau cateva exemple, cand a aparut mad max uhd hdr si revenant s-au vandut in cateva zile in tot orasul, doar pe amazon ce le mai gaseai. personal, am ajuns pe la 20+ discuri uhd hdr. sa nu mai zic de planet earth II.

la fel cum i-ai raspuns unui coleg pe forum asa iti zic si eu tie, daca pe tine nu te intereseaza, nu inseamna ca e de "nisa" sau deloc. heck, sunt activ pe forumuri unde oamenii doar despre filme uhd hdr (in curand dolby vision) vorbesc. care arata mai bine, care are extras mai faine, ce playere uhd sunt mai bune, setari la ele etc.

cum sa compari filmele pe stream unde bitrateul nu trece de 30-40mb cu un disc care are si 120mbs. am netflix 4k, sunt cateva showuri care arata bine, dar sunt low quality cand le compari cu un disc bun.

sorry de offtopic dar mi-a sarit asta in ochi.

daca scorpio are iar uhd player si stie si dolby vision, clar il iau doar pt asta, ca un player standalone bun tot pe la 400$ este.