In anumite circumstante oamenii isi formeaza niste pareri bazate si pe cercul de prieteni/oameni cu care umbla. Eu de exemplu pot spune ca filmele si serialele se vand in draci pentru ca am la servici 4 colegi care isi cumpara filmele pe Bluray, nu cred ca are cineva atata timp incat sa faca sondaje si sa caute pe net o statistica la discuri vandute versus filme vazute pe netflix/hulu etc.

Cat despre partea de X1 nu stiu ce sa zic, eu anu asta am vrut sa incerc si altceva in afara de Playstation avand in vedere ca am "investit" sute de ore in tabara de Playstation (1/2/3/4/PSP/Vita), ma gandeam daca sa iau X1 sau Nintendo, am analizat o vreme buna astea 2 tabere, ce m-a ajutat foarte mult sa incep sa investesc in Nintendo a fost simplu fapt ca au decis cei de la Microsoft sa scoata multi platform interface sau cum doamne iarta-ma se numeste, gen...Forza 6,Re:Core si Gears of War 4 au aparut si pe PC, avand in vedere ca 2 din ele erau jocuri exclusive pe X1 si au fost portate si pe PC...automat prefer sa le cumpar pe PC din mai multe motive personale. Din nou...asta e parerea mea proprie si nici o parere autista bazata pe genu' "PS4 e mai bun ca X1 pentru ca pe ps4 am bec albastru", consider ca genu asta de motive nu isi au locu in industria jocurilor, atat Sony cat si Microsoft/Nintendo au o colectie memorabila de jocuri care trebuiesc jucate de gameri, daaaar consider ca si-au dat damage singuri cand au decis sa scoata si pe PC jocurile care erau exclusive pe X1.