Am cochetat cu ideea de multiple monitors si trebuie sa recunosc ca nu-mi prea place. Mai ales ca eu oricum am un monitor care e tot timpul pt. teste... nu m-a incantat niciodata ideea de a avea 3-4-5 monitoare in fata. E dragut un setup de gaming, dar in real life, am impresia ca e prea mult de munca oriunde ma uit! Mai rade si sotia de mine, imi spune ca daca mai pun inca un monitor, voi reusi sa ma ascund complet dupa birou, sa nu ma mai atinga vreodata lumina naturala...

Philips-ul acela are si un echivalent (de fapt doua) de la Iyama (cu panou VA - X4071UHSU-B1, si cu panou MVA - LE4041UHS-B1)... Ca pret si panou sunt cam la fel cu Philips-ul, plus si niste mici issues rezolvate. Dar vai, cum sunt panourile astea!!! Nu degeaba costa doar 500$! Daca vrei sa iti cumperi unul ca sa demonstrezi prietenilor ce defecte poate avea un panou LED, they are the one! Inclusiv la Iyama, ceea ce e un pic socant. De exp. la panoul cu MVA, are mari probleme cu PWM-ul (iti falfaie backlight-ul daca incerci orice brightness mai mic de 100%) - au contactat mai multi pe cei de la Iyama (care fata de Philips macar au un tech support la asa ceva), si desi au scos diverse firmware updates, pana la urma au zis ceva de genul: "Dom'le, monitorul acesta are ca target anumite persoane... care oricum folosesc doar 100% backlight brightness... avem si alte modele daca doriti!". I was like... WTF Iyama!?! Mai grav e ca sansele sa gasesti unul din astea fara pixeli morti sau fire de praf/mizerie in panou, sunt minime. Inca n-am gasit pe cineva care sa spuna "al meu a fost chiar OK, mi-au livrat toti pixelii!"...

Cel mai grav e ca la modelele astea ieftine, in 2017... inca exista o mare si veche problema: burn-in-ul. Poti sa citesti niste horror stories despre panourile astea, si din pacate nu sunt putine. Eu chiar credeam ca nu mai produce nimeni ceva cu asemenea issues...