Quote Originally Posted by 495 View Post
Lumea nu se rezuma la "cativa amici", ai trecut cu vederea exemplu meu cu sold out, si nu orice magazin, ci "HMV" sau supermarketuri precum "asda" si "sainsburrys". Mii de discuri, si asta intr-un orasel relativ mic de 120k oameni. Sunt forumuri intregi doar pt blu-rays, daor pt playere uhd. Nu faci un forum cu "cativa amici".
Exemplul tau nu mi se pare potrivit, pentru ca ma indoiesc ca stii cu exactitate cate discuri s-au vandut sau cate au fost in total disponibile pentru vanzare. Exemplul cu forumurile mi se pare si el lipsit de prea multa logica, pentru ca gasesti forumuri despre orice subiect, oricat de nisa ar fi el. Gasesti forumuri despre surubelnite, ba chiar dadusem de unul acum cativa ani, imi pare rau ca nu am un link pentru ca ai rade si tu, un forum despre cei care nu suporta surubelnitele in cruce. Forumuri exista despre orice subiect, indiferent cat e de cretin, astfel ca asta nu intareste deloc ideea ta.


Quote Originally Posted by 495 View Post
La o simpla cautare pe google, pe subiectul "best uhd player", in ultimul an toate il aveau pe xbox one s in top. Si nu doar ca nume, ci ca "best value for money". Heck, lumea l-a cumparat doar pt asta si au vandut controllerul si jocurile primite gratis si au cumparat filme, pe disc.
Nici n-am negat ca e cel mai ok UHD Player, ba chiar intrebase cineva niste recomandari pentru un player UHD aici pe forum acum cateva luni si o consola Xbox i-am recomandat. Ce am spus eu a fost doar ca acest UHD Player nu mi se pare un system seller. Nu cum a fost BD in PS3 acum 10 ani cand stream-ul nu avea o bucata atat de mare pe piata.

Quote Originally Posted by 495 View Post
Apropo, am abonament netflix de vreo 5 ani (facut upgrade la uhd doar dupa ce am luat tv 4k), ma duc la cinema des (sunt membru odeon limitless, pt 17 lire/luna ma duc nelimitat la filme) si am si o colectie modesta de filme pe disc. Majoritatea uhd. Daca mi-a placut un film la cinema, si este genul sa arate bine (nu o comedie romantica), tot timpul incerc sa il cumpar pe disc pe urma, sa ma bucur de o calitate a imaginii asa cum a fost facut sa se vada, ca la cinema merg doar pt expierenta nu pt calitate.
Din nou, vorbesti de cazul tau propriu. Iar pe un forum de genul celui pe care ne aflam, o parte buna din useri vor fi asemanatori cu tine, insa daca te uiti pe statisticile de vanzare a filmelor/serialelor in format fizic, ai vedea o scadere foarte mare in ultimii ani.

Quote Originally Posted by 495 View Post
Am precizat calitatea superioara (nu marginala, fii realist) a discurilor ca sa iti mai dau un exemplu de ce oamenii le cumpara. Cand dai mii pe un tv si pe un sistem audio bun (si aia sunt o nisa?) vrei cea mai buna calitate posibila cand vine vorba de un film.
Din nou, cred ca vorbesti de cazul tau. Diferenta de imagine poate fi uneori marginala intre un stream si un disc, diferenta cea mai mare din experienta mea este la sunet. Insa aici intervine din nou majoritatea, iar majoritatea nu au sisteme de mii de euro, marea majoritate nu au niciun sistem audio sau soundbar pentru TV, ci doar boxele integrate ale TV-ului, caz in care nu vor simti vreo diferenta majora. Mai ales ca pe majoritatea nici nu ii intereseaza cea mai buna fidelaitate audio sau o imagine cat mai putin comprimata.

Quote Originally Posted by 495 View Post
Cam la asta se rezuma. Scorpio va fi cumparat si doar ca are uhd player, chiar daca tie iti place asta sau nu. Cum a fost si cu one s.
Chiar daca imi place mie sau nu? Nu ma intereseaza sincer atat de mult subiectul incat sa imi pese, remarcile mele sunt facute insa dupa ce am citit zeci de articole si vazut o sumedenie de grafice care arata cum formatul fizic este in scadere continua datorita serviciilor de streaming.