Singura problema pe care o am cu TV-ul este ca in partea dreapta jos am ceva clouding. Si asta doar pe content HDR cu backlight 20 si Smart LED High. Vizibil cand apare o subtitrare sau ceva f luminos dreapta jos. Ce am aratat eu in pozele din postul initial cu smart led off (optiune pe care nu o folosesc deloc si nerecomandata de nimeni) era un semn de intrebare daca e normal asa pe off.
Daca asta era comportamentul general al TV-ului, il returnam din primele 3 zile.
In rest nu am ce-i reprosa. Se vede super ziua. Si noaptea la filme. Am reusit sa-l setez astfel incat sa fiu foarte multumit de cum se vede pe content normal.
Pe PS4 Pro Gran Turismo Sport Beta se vede super. O placere sa te joci.
Am timp pana pe 29 iunie sa l returnez.
Sunt putin dezamagit prin prisma faptului ca e totusi varful de gama de la Samsung si la acest pret ma astept sa fie cam totul UAU. Si nu e. E foarte misto insa cu mici chestii care strica nota finala. Oricum este mult peste 55KS9002. Asta e clar.
Cred ca voi mai comanda inca un exemplar saptamana care vine pentru a face o comparatie side by side.
Legat de OLED, as comanda un 65C6 dar un 55 parca nu. Acum dupa ce am facut trecerea la 65" si imi place dimensiunea, cred ca ar fi destul de greu sa ma intorc la 55". LG55C6 este acum 8000 iar 65C6 este 14000. Vb de preturi la emag. Vreau sa iau de undeva unde sa pot returna fara probleme daca nu-mi place ceva la TV-ul respectiv. Mi-e frica putin de retentie la OLED cand ma joc pe XBOX sau PS4.
Atasez cateva poze. Primele 2 poze sunt din Sicario UHD HDR cu backlight la maxim. Doar in a doua de poate vedea problema de care ziceam mai sus. Restul arata super bine din punctul meu de vedere.
PS: Chiar nu e vb de a fi fan Samsung. Pur si simplu pentru mine faptul ca are unele aplicatii pe care le gasesc doar la Samsung e un plus. Insa calitatea imaginii e cel mai important aspect.