Imi place consola, imi place pretul... numele insa mi se pare complet neinspirat. Aproape nimeni in ziua de azi, cu niste cunostinte minime legate de search engines, database search, PR and so on... nu isi alege un cuvant format dintr-o singura litera. E crima! Nu mai vorbim ca X.O.X. in limbaj "urban" ar veni Kiss Hug Kiss... In fine, daca atat poate armata de oameni din spatele marketing-ului, nu mai zic nimic!

La partea de jocuri, ma asteptam ca Microsoft sa arate mai mult din ce poate consola, daca tot e asa performanta... a preferat sa o scalde in joculete "artistice" si funny (sincer, Minecraft in 4K imi doream. Maxim!). Noroc ca au salvat conferinta 2-3 titluri, altfel nu m-ar fi convins sa cumpar consola nici la 299$.

Cat despre exclusive Xbox, Microsoft a spus-o clar de anul trecut... nici nu mai are rost sa o repetam la infinit: ei nu se mai bat pentru exclusivitati ale consolei, pt. ca nu mai merita (nici financiar si nici strategic). Microsoft detine si Windows, e clar ca nu vor sa se impuste singuri in picior, taindu-si accesul la propria platforma. Asa, isi ajuta si Windows-ul, vin si pe Xbox cu 2-3 exclusive sa le mai aline ranile celor mai "hardcore" fans, arunca un BluRay player 4K, TV functions, cea mai buna performanta pe o consola, cel mai bun backward compatibility, cea mai buna platforma multiplayer, mai arunca 2-3 servicii (gen Xbox Games Pass), baga un pret de dumping (in continuare nu inteleg cum au reusit la pretul asta)... si asta este.

Concluzia mea: IT WILL SELL! Si se va vinde bine (daca nu apar probleme cum au mai avut in trecut)! Mark my words!