Eu am impresia ca ei isi cam repeta greselile cu divizia Xbox. Au lansat One intr-un bundle idiot pe care nu l-a vrut nimeni cu Kinect, iar astfel au cerut un pret cu 100$ mai mare decat competitia. Si-au reparat greseala dupa 1 an scazand pretul si scotand Kinect-ul din pachet, dar deja pierdusera extrem de mult momentum iar vanzarile din anii urmatori au suferit mult. Ce au facut mai bine acum este ca au aratat jocuri la anuntarea unei noi console, lucru pe care nu l-au facut cu One, iar pe cat ne place sau nu, sau oricat de multiplatform ar fi toate jocurile lor, macar au aratat jocuri si nu TV-bs de care nu era nimeni interesat la o conferinta despre o consola.

Eu cred ca la 400$ primeau un boost incredibil odata cu lansarea consolei. Stiu ca pentru ce e consola asta, 500$ e fenomenal, nu faci nici un sfert dintr-un PC similar la banii aia, bla bla. Dar pana la urma conteaza si pozitia pe piata, pentru ca marea majoritate isi iau consolele pentru jocuri si nu pentru a numara fps-uri, poligoanele si animatiile din nu stiu care jocuri. Iar la partea cu jocurile Microsoft pierde in continuare, s-or axa ei pe jocuri multiplatform, dar pentru un spor de 25% in jocuri fata de PS4 Pro (zic si eu, habar n-am care vor fi diferentele) merita sa dai 100$ in plus si sa pierzi accesul la niste exclusive extraordinare de pe platforma cealalta?

Mai zic o treaba pe care nu o iau multi in calcul, anume faptul ca foarte multi supra-estimeaza numarul de gameri care au doua console current gen simultan, marea majoritate isi vand consola si toate jocurile atunci cand trec la o generatie mai noua, sau schimba tabara de la Sony la Microsoft, sau invers, caz in care din nou diferenta de pret si argumentul de mai sus intaresc ideea ca pretul e putin ridicat pentru piata si mai ales pozitia Microsoft pe piata.

Eu inteleg de ce costa atat, ba chiar astept niste teste dupa lansare incat sa ma conving ca aduce sporuri de minim 25% fata de Pro in jocurile multiplatform, sau o rulare nativa 4K in toate jocurile viitoare + patchuri pentru unele dintre cele mai vechi, caz in care voi scoate cei 500$ din buzunar si va fi consola de pe care voi juca Battlefront 2 si RDR2.