A venit TV-ul ieri.LG OLED 55C6.
Primele impresii : UAU. Foarte subtire in jumatatea de sus. Imi era frica sa nu crape cand l-am pus jos sa-i instalez standul. Negrul care te izbeste de la inceput.
Prima data am pus niste demo-uri de pe YouTube, care rulau in paralel pe LG si pe Samsung-ul 65KS9502.
Se vedea mai crisp si mai natural pe LG. Negrul cu adevarat negru pe OLED. Iar unghiurile de vizibilitatea chiar afecteaza mult Samsung-ul. Eram cam la 20 grade de ambele TV-uri si se vedea destul de sters pe Samsung in comparative cu LG-ul. Asa ca am dat Samsung-ul jos si l-am pus in cutie sa plece inapoi.

Cu toate ca distanta de vizionare nu e mare (1,5m - 2m) deci un 55" ar trebui sa fie ok ca dimensiuni, am simtit lipsa diagonalei mai mari (am avut 65KS6502 pentru 2 saptamani). Dar eu zic ca ma voi obisnui din nou cu 55".

E super sa nu mai stau cu ochii pe film si sa caut eventuale defecte ci doar sa ma bucur de content. Nu am umblat foarte mult la setari inca.

Am incercat si HDR10 si Dolby Vision (ultimul de la Marco Polo pe Netflix) si pot sa spun ca mi-a placut si nu am ce sa-i reprosez.

Este primul TV dupa toate incercarile din ultimele 3 luni la care sotia se opreste si zice: "Asta ramane. Sper ca nu ii mai gasesti nu stiu ce...". Asta cand erau amandoua TV-urile montate si rula acelasi content pe ele.

Cu WebOS-ul inca ma obisnuiesc. Imi place telecomanda. As fi vrut niste butoane de play/stop pe ea. Imi lipseste aplicatia DS Video (nu incercati sa ma convingeti cu PLEX - gusturile nu se discuta). As alege DS Video in loc de Plex anytime. Dar asta am tot zis.

Ar fi fost perfect sa aiba inca un port HDMI. Momentan am PS4 Pro, Xbox One si Home Cinema 5.1 asa ca daca vreau sa iau un Apple TV, trebuie ori sa scot o consola ori sa leg Apple TV la Home Cinema sau Xbox (asta daca se poate - ambele au HDMI OUT- cred).

Si ultima parere in acest poste se refera la 3D. Am incercat Jurassic World si Angry Birds si intr-adevar mi s-a parut super misto. Foarte "adanc" efectul 3D. Mai am si Avatar pe disc pe care il voi incerca diseara. Pe Samsung-ul din dormitor (48JS8500) am incercat 3D insa nu mi s-a parut atat de impresionant. Oricum ar fi, e de bine.

Putin offtopic: Stiti cumva de Apple TV daca stie 4K? Adica instalez DS Video pe Apple TV si rulez un film 4K. Outputul va fi 4K? Il va rula?

Va multumesc pentru pareri/sfaturi. Se pare ca OLED-ul este TV-ul pentru mine. Imi e si teama sa testez uniformitatea ecranului. Sa nu gasesc ceva la el.