Single post: Ghid de acvaristica, intretinere acvariu, pesti, plante si echipamente

  1. #141 SP
    Junior Member LaurentiuD's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Constructia in mare s-a incheiat, ne-am mutat... dar mai e mult de lucru. Acvariul din pacate face foarte-foarte prost. M-am lovit de problema apei extrem de dure. Am dat o caruta de bani pe un dedurizator, am instalat o baterie de 8 filtre, pus inclusiv nebunii dinacelea magnetice (anti-calcar)... si degeaba. Am ajuns sa le schimb cu apa plata din comert (si ustura la buzunar).

    Din pacate, tipic romanesc, constructorul a "uitat" pe unde mi-a tras teava de scurgere (pe sub casa), asa ca a betonat-o. Imi venea sa plang cand l-am auzit... pe el l-a durut in fund. Avand alte urgente, am lasat acvariul pe un plan secundar (sa-mi fie rusine, stiu)... Insa au inceput lucrarile la mine in zona pentru canalizare si apa curenta... si sper ca intr-un an sa trag si eu si sa scap de chin. Pana atunci, incerc sa rezist cu pestiucii asa cum putem... Sorry!
    Aaaaaa ! Te-ai mutat la casa pe pamant si ai apa de la put ! Wellcome to the club ! Ce-ti scriam mai sus... ca am dedurizator si tot tacamul si gH = 0 dar kH = 12.... Da, din nefericire solutia este sa-ti aduci apa cu bidoanele din reteaua din Bucuresti. Singura solutie. Daca treci pe apa plata din magazin... mama ce de bani. Deci gaseste-ti un punct de alimentare cat mai aproape de tine (sau de la serviciu cum fac eu) si cumpara-ti bidoane de 10 litri din Hornbach (in alte parti am gasit de 20 litri sau mai mari dar este greu de turnat apa din ele in acvariu). Cate bidoane ai nevoie pentru un schimb de apa. Eu le tin in camera tehnica fara dopuri vre-o 3 zile. 5 bidoane.

    Constructorii sunt complet imbecili in tara asta. Daca nu stai dupa ei la fiecare etapa fac numai tampenii. Mie mi-au pus cand au turnat fundatia si placa de la parter a doua teava de scurgere de 110 in mijlocul sufrageriei !!! Nu stiu cum s-au gandit ca-mi pun vre-odata wc-ul acolo dar ma rog... Acum e conectata la ea toata bucataria

    In alta ordine de idei, am facut acvariul de la serviciu (58 litri) pentru creveti. Am 9 masculi de Endleri in el si 3 Yellow Rabbit (care au facut pui !) si astept sa-mi vina crevetii. Am pus o poza cu acvariul mai jos.
    Cu apa incearca sfatul meu. Astept poze cu acvariul.

    PS Pacat ca nu mai scrie nimeni pe forum.... cred ca toti au trecut pe fb, Si asta e o mare pierdere ca nu citesc ghidul de aici.
    Attached Images Attached Images whatsapp-image-2017-08-11-09.17.56.jpeg