Sa zicem ca cineva a facut un contract de publicitate pe X milioane de euro. Cine e tampit sa dea acesti bani doar sa plece de la un club la altul? Practic, eu daca am in mana 200 mil de euro nu i-as da niciodata sa plec de la Barca la PSG.

Cine e mascariciul ala din video? Vreunul de la vreun gsp tv?

Ce inseamna contract de reprezentare a jucatorului pentru o cupa mondiala? Un agent de jucatori il promoveaza pe Neymar la cupa mondiala sau cum? Poate vrei sa spui ca Neymar ar promova cupa mondiala si atunci se cheama contract de prezentare sau de promovare.

Si ce pielea mea sare Barca in sus din moment ce Neymar are clauza respectiva si cineva vine si plateste? Barca pune clauza respectiva doar sa blocheze jucatorul pe viata, in mintea clubului, probabil nu se asteptau sa vina araboii cu atata banet. Poate il fura si pe Messi, sa vedeti durere atunci. Atata timp cat banii araboilor sunt legali, proveniti din vanzarea de petrol/gaze/etc. eu nu vad nicio problema. Poti sa faci infuzie de capital fara numar la un club de fotbal, se cheama finantare.

Legea fair play-ului financiar este o lege sportive, care nu poate fi mai presus de legislatia europeana. Orice lege sportiva care impiedica ceva care legislatia europeana permite este nula de drept.