M-am uitat si eu la sezonul asta, ma rog cate au aparut, dar mie nu imi place. Parca e un film de actiune, nu un epic despre puteri care se bat pentru tron. Habar n-am, totul e opus fata de ce am vazut pana acum, tranzitia actiunii dintr-o locatie in alta pentru acelasi grup de personaje e instant. Daca in sezoanele trecute aluia mic i-a luat 2-3 episoade sa strabata marea si sa ajunga la mama dragonilor, acum s-au intors cu totii in westeros instant. La fel si cu deplasarile dintr-un colt in altul al taramului, cum naiba le lua luni de zile si episoade bune pana acum sa ajunga din capitala pana la zid, iar acum s-a dus mama dragonilor pana acolo printr-o tranzitie de doua secunde, si s-a si intors la fel de repede.

Iar toate scenele de pana acum sunt lipsite de orice progres narativ, am impresia ca unele momente se intampla doar de dragul de a se intampla, pentru ca arata bine scena sau ca da bine la public. Serialul si-a pierdut mult din caracter iar povestea o ia pe aratura. Dupa 6 sezoane s-a stabilit un tempo si un ritm in care se desfasoara actiunea, iar schimbarea aceasta spre ceva mult mai "easy on the eyes" nu mi se pare ca aduce niciun plus. GoT nu prea mai pare GoT.