Amplificatorul (ex: Onkyo A-9010) este stereo (2.0) la care ai nevoie sa legi o pereche de boxe pasive. Unele amplificatoare au si iesire de subwoofer (ex: Yamaha A-S501).
Reciever (ex: ONKYO TX-SR444) este un amplificator multicanal 5.1/7.1 etc. Fiind multicanal se ocupa si de partea de decodare si vine cu o multitudine de tehnologii dts, dolby si alte minuni ca sa creeze acel efect surround.

Este foarte important sa stii ce vrei: daca vrei in special filme mergi pe reciever (la care legi doar o pereche de boxe 2.0 pt inceput pana mai strangi bani). In timp vei cumpara si restul de boxe pana la 5.0/5.1 Atentie insa la boxele pe care le cumperi, ca mai tarziu sa completezi cu boxe de la acelasi producator si model.
In schimb daca vrei mai mult pentru muzica atunci amplificatorul + boxe stereo o sa iti redea un sunet mai bun decat un reciever legat la aceleasi 2 boxe stereo. Atentie insa ca un amplificator nu poate reda surround. Nu ai ce upgrade sa ii faci, il schimbi cu un reciver daca vrei surround.

Pe mine ma interesa in primul rand muzica de aceea am mers pe varianta amplificator + boxe stereo. Filmele sunt redate evident in mod stereo la fel si jocurile. Nu simt nevoia de surround pentru ca nu m-a interesat, ma uit destul de rar si este suficient pt mine si stereo. Boxele sunt standfloor si coboara suficient de jos in fecventa cat sa scoata un bass suficient pt mine. Daca mergi pe amplificator si iei boxe bookshelf (au un sunt mai detaliat decat standfloor la aceeasi bani) atunci neaparat vei avea nevoie de un amplificator cu iesire de subwoofer si in timp cumperi si un subwoofer sa acoperi si frecventele joase.

Parerea mea este sa te gandesti ce faci mai mult cu aceste boxe: filme -> reciever + 5.0/5.1, muzica -> amplificator + 2.0 (standfloor) sau 2.1 (bookshelf + subwoofer).
Cam asta am inteles si am observat si eu din putina mea experienta. Poate alti colegi mai priceputi vor avea alte pareri.

PS: daca vrei in special pt filme si nu esti f pretentios cred ca poti sa cumperi un Logitech 5.1 Z906 si isi va face treaba.