Este spectaculos. Grafic este o generatie peste FIFA. Nu se compara animatiile jucatorilor, echipamentul, jambierele, ghetele sau mingea( Toate arata cat se poate de aproape de realitate). Prezentarea inainte de meci este top class. Nu are comentariu in Demo ca sa pot sa le compar. Gameplay-ul este mult mai liber decat FIFA, asa cum a fost intotdeauna de altfel. Ratezi usor, iei gol la fel de usor daca nu esti atent. Assist-ul este foarte putin prezent in comparatie cu FIFA. Esti incurajat sa-ti aduci contributia asupra jocului mai mult decat in FIFA. Nicio faza nu seamana cu cealalata. Poti sa faci cam orice iti trece prin cap din punct de vedere al fazelor de atac. Cand esti interceptat este ca in realitate, in sensul in care daca e evident de 1-2 secunde ceea ce vrei sa faci, jucatorul advers o sa te intercepteze, nu poti sa fugi pe langa el sau sa-l ocolesti. La atac, jucatorii adversi sunt prinsi "in offside" daca ai vreun moment "de magie". Imi place ca ratezi usor, dai peste poarta sau pe langa poarta, ca in realitate, indiferent ce jucator e la minge. Lasa loc creativitatii. Dai gol doar atunci cand ai meritat si ai muncit mult sa construiesti faza.

FIFA are in plus atmosfera. Fiecare meci e ca Machester United - Real Madrid 4-3. E foarte atragator la inceput, dar wears out pe parcurs. Gazonul este foarte saturat si in cele mai bune conditii de crestere de pe planeta. Am tot vazut review-uri in care se spune ca publicul este mult peste PES. Nu mi se pare deloc asa, cel putin generatia aceasta. Animatiile jucatorilor arata ca intr-un joc video, Zidane nu are nicio legatura cu realitatea. Aceleasi faze de la FIFA 2009( ma refer generatia aceasta si cea trecuta) incoace, mega asistate. Nu ai momente de surpriza, daca ai jucat FIFA la viata ta, stii la ce sa te astepti.

Jocurile au target-uri foarte diferite. FIFA investeste masiv in departamentul de publicitate. Dar PES este simulator de fotbal. Daca asta cauti. Daca vrei casual sau sa dai goluri ca la TV fara sa muncesti prea mult, nu recomand PES, o sa te enervezi. Dar nu e nimic nou, asa a fost mereu. De la ISS Pro Evolution, pentru cine a prins vremurile de PS1 .