Ca jucator de D1 cu peste 3000 de ore la activ, sfatul meu pentru cei noi in universul Destiny: Nu va grabiti!
Este timp pentru toate: intai un caracter, urcat pana la 280-290-300, apoi un nou caracter , rinse and repeat etc.
Este timp pentru toate activitatile pana in decembrie la noul DLC. Cu totii avem de mers la munca, la scoala etc. Eu ma bucur ca acum a crescut si feciorul (aproape 10 ani) si ne jucam seara impreuna 2 ore, eu am titan de 296 si el warlock de 280 . In weekend cu baietii din clan facem si nightfall (desi asta de acum e cam nasol), raid, trials. Cel mai simplu pentru a creste fara a face activitati end game e sa faci in fiecare saptaman milestone.
Zicea cineva mai sus ca deja are toate armele si toate exoticele (nu prea cred ca a luat si alea din raid), astefel de persoane hardcore reprezinta sub 1% din totalul jucatorilor. Din punctul meu de vedere nu are rost, daca iau totul intr-o saptamana normal ca ma plang de lipsa de content.
Opinia meaower level e foarte diferit de light din D1, ai moduri care iti cresc nivelul insa base level ramane mic (eu am 296 cu toate modurile puse pe fiecare arma si armura, exceptie facnd kinetic si primesc engrame de 285)
PVE normal: dupa ce faci milestone saptamanale si eventual un nightfall ramane doar grind dupa token-uri si PE heroic
PVE end game: raidul este foarte colorat, la propriu. Initial am crezut ca e palatul lui Florin Salam cu atat haur in el. Unora le place altora nu, o sa ne obisnuim cu mecanicile si apoi o sa fie usor (eu personal am facut doar boss-ul de final, inceputul nu)
PVP normal e cam saracacios pentru moment insa tineti cont ca la D1 jocurile private au aparut dupa doi ani.
Trials e altfel, de fapt tot jocul e altfel. totul incepe de la organizarea noua a armelor, daca vrei poti juca cu 2 autorifle, sau 2 scout, sau 2 SMH, sidearm poti face ce combinatii vrei. Zicea cineva pe reddit ca Mida e OP, nu e OP insa toata lumea joaca cu ea. in D2 nu prea o sa mai vedem in trials pe yutube niste streameri cu multe comeback-uri. Meta acum e teamshooting indiferent de arma. Solo poti juca dar nu in trials (doar ca parte a strategiei, unu flancheaza la deruta restul ataca).
Hai ca deja scriu de o gramda de timp si mai trebuie sa si muncesc.
Overall jocul e frumos, foarte schimbat fata de D1, insa reuseste sa pastreze familiaritatea universului Destiny. Pentru jucatorii vechi casual e o placere sa joace, ptr cei mai elitisiti poate nu , insa se vor obisnuii ca altceva ce sa faca?
Ps : stie cineva cat la suta din jucatori D1 au reusit sa termine raiduri? Parca sub 10% Putini oricum. De asta nu o sa bage la raidul asta numai content exclusiv.
O zi buna la toata lumea si succes gardieni