Quote Originally Posted by swenkyk9 View Post
Am primit și eu mailul de confirmare azi dimineața, nicio șansa sa ajungă in provincie. Puteau totuși sa se gândească la faptul ca va pica data de lansare fix după weekend. Cu siguranța ar fi existat soluția transportului jocurilor in magazinele lor, din fiecare oraș in parte și apoi mai departe la clienți.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Salut! Nu a fost doar o confirmare automata trimisa de sistem. Ieri s-au procesat toate precomenzile de FIFA 18 Ronaldo Edition astfel incat acestea sa ajunga astazi la clienti. De asemenea, astazi de dimineata, jocul a fost afisat si in rafturile magazinelor, acolo unde a ajuns.

Quote Originally Posted by ymy View Post
Si eu am facut precomanda la Project Cars 2. In 21 le-am trimis un email la Media Galaxy, sa-i rog sa-mi trimita jocul (in Timisoara) ca sa-l primesc cel tarziu sambata, in 23. Media Galaxy nu mi-a ascultat rugamintea si doar in 22 pe la 13,30, am primit mesaj de la olx ca jocul e la ei, in depozitul din Chiajna - Bucuresti si il voi primi cu awb-ul..x.
Ieri, luni 25, jocul meu era tot in Chiajna si abia seara pe la ora 20 si ceva, a plecat spre Timisoara.
Concluziile sunt urmatoarele:
1. Media Galaxy - Altex, trateaza precomenzile ca si comenzile. Nu au interesul sa-si multumeasca clientii si sa trimita o precomanda in teritoriu, cu o zi inainte de lansarea jocului, pentru ca cel care l-a precomandat sa se bucure de el. Oricum, jocul nu ajunge la destinatar decat dupa 24-48 de ore de la expedierea in teritoriul tarii si nu in Bucuresti.
2. Eu as renunta rapid la comenzi si precomenzi online, daca as gasi jocul pe raftul magazinelor din Timisoara (de unde sunt eu), in ziua lansarii. Se pare insa ca pentru Altex - Media Galaxy este imposibil de atins un asemenea deziderat.
3. Firma de curierat Nemo Express, cu care lucreaza actualmente Media Galaxy - Altex, nu este cea mai expeditiva din Romania. Eu am avut nenumarate nemultumiri legate de ei, in lunga mea istorie de comenzi online, pe care ei le distribuie. Altex - Media Galaxy, ar trebui sa-si revizuiasca probabil termenii contractuali cu aceasta firma de curierat.
Solutia pe care o vad eu la aceasta problema?
Pentru cei din teritoriu care fac precomenzi la un joc si deci se stie ca jocul acela a fost deja solicitat la vanzare, acesta sa fie expediat cu o zi inainte de lansare spre cumparator, pentru ca Altex- Media Galaxy il au deja in stoc si nu exista riscul sa-l primeasca cineva in aceeasi zi si sa-l joace inaintea lansarii. Sau, jocurile sa apara pe rafturi, in ziua lansarii, la majoritatea magazinelor lor din tara.
Nu cred ca Altex - Media Galaxy ar avea ceva de pierdut daca ar proceda in acest fel, ba din contra, clientii lor nu se vor ma orienta catre concurenta, pentru a intra mai rapid in posesia produselor. Dar.....de ce sa fie bine, cand se poate sa fie rau?!

Mesaj pentru Altex - Media Galaxy:
Ar trebui sa intelegeti si voi intr-un tarziu, ca pentru un gamer pasionat, ziua lansarii unui joc, este termenul limita de intrare in posesie, pentru ca de aceea a si precomandat respectivul joc!
Crede-ma ca nu tratam precomenzile precum simple comenzi. Te inteleg foarte bine ce spui. Si eu sunt gamer si as avea asteptarea sa ajunga in ziua lansarii, dar sunt unii factori care nu tin de noi. La Project Cars 2 ni s-a furnizat mai tarziu marfa si ne-am grabit sa le livram astfel incat sa ajunga macar sambata.

In unele cazuri, am avut posibilitatea sa livram jocurile mai devreme de ziua lansarii cu acordul producatorului, dar in mod normal, pentru titluri mari, ni se impune sa respectam street date-ul.