Eu ti-as recomanda un TV in primul rand cu panel VA (nu IPS, precum cel ales de tine). Sunt foarte pretentios "la negru" si daca il calibrezi cum trebuie va arata foarte bine. Nu suport nici acel "glow" specific panourilor IPS.

Bugetul tau este unul relativ mic, pentru un astfel de TV (4K). La fel cum va fi si diagonala in acesti bani, dar acest aspect nu va reprezenta o problema daca stai mai aproape de el (testat personal, pe un TV intr-o camera mai mica).
Altfel fara prea multe.. exprimari empirice, ai aici si aici material de citit. Hotararea va fi a ta.

Insa, ca recomandare personala, in acest buget, merg pe un Samsung seria MU6xxx.
Ca variante ~2400 RON ai UE40MU6172, iar daca mai poti plusa ~400 RON ai UE49MU6272 (cam acelasi TV dar cu o diagonala mult mai confortabila unui astfel de display, 4K).
Amandoua au panel VA, 60Hz, cu un contrast nativ bun (se vor dezactiva multe din functii in game mode) si cu un timp de raspuns decent pentru gaming (sub 20 ms). Cu privire la toate aceste aspecte, acel LG sta mai prost.
Toate stau destul prost la capitolul HDR, si vei rula cel mai probabil in Full RGB pe consola.
Ideal ar fi sa mergi pe un MU7xxx dar sari binisor din buget.

LE: indiferent de ce alegi, mergi in showroom si testeaza TV-ul. Este postat si aici pe forum un "sample" pentru astfel de lucruri, daca nu ma insel. Vor fi pixeli morti, banding, clouding.. cand mi-am ales ultimul TV am testat vreo 3 inainte sa-l iau.