In Romania, a face o precomanda, de cele mai multe ori e doar un serviciu oferit magazinului, ca sa stie ce prim lot sa aduca, cam cate bucati.
Acum, mai sunt niste chestii rare.
De ex eu am facut precomanda la Call of Duty WWII si mi-a trimis un email pentru un beta, ce o sa fie lansat cu cateva zile inainte de lansarea jocului. Sau cam asa ceva.
Am primit un cod, cu care m-am inregistrat pe site-ul jocului si acum astept un anunt de la ei. E prima data cand primesc asa ceva si precomenzi am mai facut destule.
Ar mai fi varianta ca la jocul cu precomanda, sa ai un bonus si apoi sa nu fie disponibil la cele de dupa lansare, dar tot asa, cazuri extrem de rare la noi.
La o precomanda pe gamerland, am primit o bratara personalizata, de cauciuc.
Nimicuri.
Alta data, am intarziat sa dau o reconfirmare la Altex, acum vad ca nu mai cer si am pierdut prima sarja de jocuri. Am confirmat cu 2 zile inainte de lansare, ca nu am vazut emailul la timp si mi-a adus jocul dupa...2 saptamani, probabil cand le-a venit al doilea transport.
Dar faza jegoasa e ca mie mi-a venit acasa cu pretul din precomanda, iar ei au bagaj atunci jocul si in magazin,...cu un pret mai mic cu 50 de lei.
Noaptea mintii. Am vazut dupa ce mi-a ajuns jocul acasa, ca altfel, numai de-al dracu' nu preluam coletul si faceam comanda din nou, mai ales ca jocul era cu acelasi DLC bonus, ca in perioada de precomanda. DECI NICIO DIFERENTA.
Si parca mai era o faza, dar acum imi scapa.
Ideea generala e ca nu o sa primesti jocul in ziua lansarii.
Poate doar daca-l baga in acea zi si in magazin (la magazinul lor "central") si sa te duci sa-l iei tu direct, dar ai vazut ca smecherii, tin jocul o perioada exclusiv cu comanda online. Asta e singurul "avantaj", ca-l primesti la 2, 3 zile dupa lansare. Dar foarte bine poti sa faci comada online in ziua lansarii si tot atunci ajunge.
Precomanda te mai ajuta prin a nu ma tine minte ziua lansarii. O faci cu o luna inainte si...astepti curierul sa vina, cand o da Dumnezeu.
Deci ca e precomanda sau comanda, pe undeva, tot un drac e.