Blade Runner - 8/10 Cel og. Nu l-am vazut niciodata, am auzit nenumarate referinte, "best sci fi movie ever", "ahead of its time", "ridley's masterpiece". L-am cumparat in 4k hdr, si din cele 5 versiuni primite, l-am vazut evident in final cut, cu culorile schimbate, scena cu unicornul, mai mult gore si sfarsitul in aer. Mi-a placut foarte mult, desi a incercat sa fie mai ambiguu decat trebuia. Actori ok, visuals excelente, coloana sonora minimalistica care si-a facut efectul. L-am vazut saptamana asta ca urma sa merg la cel nou...


Blade Runner 2049

10/10 Gizas, what a fcuking masterpiece! Nu imi vine sa cred ce film am vazut. Nu am prins bilet ieri seara, deh sambata, 20:00, aglomerat, doar locuri in fata, pas. Am dat precomanda la versiunea 4k dar sunt constient ca apare prin ianuarie probabil, asa ca am luat bilet pt seara asta, desi eram mai pe stanga (am o regula sa stau pe mijloc, in a 3-a treime din cinema or gtfo). Imediat am uitat ca nu am locuri ideale, mi-am pus scaunul all the way down, intins si asa am stat cele ~3 ore. Socat de vizuale, socat de coloana sonora, impresionat de cat de inchegat a fost totul. Vileneuve asta are un stil care il recunosti din 1000. Dupa Arrival si blade runner am devenit fan, probabil cel mai bun la ora actuala, impreuna cu Nolan. Sunt cateva scene la care daca nu eram in cinema cu sala plina as fi zis un foarte audibil "WOW", scena cu cele 2 fete imbinate, e opera de arta. Dupa vreo 10 minute din film, m-am intors la prietena si i-am zis ca imi pare rau ca nu am fost la imax, dupa inca vreo ora, intr-un moment mai tacut al filmului, deja cumparasem biletele, marti seara, imax. Trebuie sa il vad si sa il aud in imax.

Sunt si minusuri bineinteles. E fooooarte putin prea lung. Cand a aparut Ford a scazut putin calitatea, nu-s mare fan, mi se pare ca e de lemn ca actor, dar e restul filmului fain asa ca trece. Jared Leto e under used si asta e o crima ca e un actor excelent. Nuditatea mi s-a parut putin gratuita, buts its hollywood so "we need more ass", "boobs please"!

Abia astept sa il vad in imax, si pe urma in final release, in 4k hdr. Wow, ce film!