Pai d.p.d.v hardware, X-ul sta mai bine decat Pro, dar asta pana la PS5 foarte probabil.
Deja cu Pro mai toate jocurile "stau" la 60 fps (totusi nu toate ), asta din ce se spune si din testele facute de unii pe youtube (poti cauta acele teste), dar iti dai seama ca X-ul fiind mai puternic, duce si mai bine.
Ca PRO-ul nu e nativ 4K si ca face o emulare, asta cam asa au spus-o si cei de la Sony, dar daca ai un TV de genul, nu o sa intampini probleme. X-ul in schimb, poate rula si blu disc-uri 4K UHD, Sony, nu.
In mare isi fac ambele bine treaba, mai conteaza la alegere si jocurile scoase in exclusivitate pentru o consola sau alta, care iti plac mai mult. Si poate ar conta si cat de prietenos iti pare un meniu sau altul.
Xbox-ul se vrea sa acopere si o utilitate multimedia, Sony fiind mai dedicat jocurilor.
Eu am atat Xbox (nu X), cat si Pro si sincer sa-ti spun, daca as lua treaba de la zero, acum as lua X-ul, ca e cea mai puternica consola. Eu in schimb am apucat si am luat volan pentru PS, iar acum sunt oarecum legat de el, plus ca legat de redat discuri, am ultimul player de la Sony (X800), care e varful lor de gama si ruleaza tot ce e aparut pe piata. De aceea am si facut upgrade-ul de la Phat la Pro si nu de la Xbox One standard la X.
Pe de alta parte, daca esti sau daca vei fi muscat de microbul unei casti VR, deocamdata doar Sony o ofera (vorbind doar de console). PRO ruleaza mai bine cu o casca VR, decat unul normal, asa ca si asta a contat pentru mine.
Grea alegere, dar trebuie facuta din propria initiativa, ca sa nu dai vina mai tarziu pe cineva.
Bafta multa...