Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
De unde le scoti astea?!
E cel mai bun la tine in casa probabil, vino te rog cu niste dovezi, sunt curios cine spune ca tv-ul ala e mai bun decat un oled.

Trebuie inteles odata pentru totdeauna, oled-ul nu are burn in, eventual are image retention, plasma are burn in, a fost tehnologia mea preferata pana la oled. Cu oled-ul nu mi-am batut capul si nici vorba de burn in, la plasma trebuia dupa 1-2 ore de joc sa fac pauza si sa las ecranul sa se curete, altfel riscam sa imi ramana impregnat definitiv hud-ul.

Inteleg ca sunteti frustrati, ca v-ati luat led si cautati motive sa il faceti mai bun decat e, dar incercati sa fiti obiectivi. E aiurea ca cineva neinformat sa citeasca toate aberatiile astea.
atunci contacteaza RTINGS, cel mai bun site de tv reviews, si zile ca testul lor facut din agust-prezent e imaginar si ca tv-ul oled nu "There are beginning to be signs of permanent image retention at the static logos in each corner.", ce experti sunt romanii astia ma, doar in a face un mic google search nu sunt experti

20/7 Burn-In Test
OLED vs LCD VA vs LCD IPS


de ce este Z9D mai bun ca un OLED? simplu:
1)nu ii scade valoarea la 2 lei daca ulti sa ai grija de el si isi face burn in
2)are HDR extrem de superior din cauza luminozitatii avansate, (Backlight: Full-Array, versiunea folosita de Sony este cea mai avansata, peste Samsung sau LG),
LG OLED:
SDR Real Scene Peak Brightness: 383 cd/m^2
HDR Real Scene Peak Brightness: 718 cd/m^2
Sony Z9D:
SDR Real Scene Peak Brightness: 741 cd/m^2
HDR Real Scene Peak Brightness: 1375 cd/m^2
rezultat=Z9D sterge pe jos cu OLED
3)brightness este unul din cele mai importante aspecte pentru HDR, si nu doar HDR, brightness da avantaj si la culori in general
4)Z9D are 3D, OLED nu are
5)4K HDR Processor X1 Extreme, este cunoscut faptul ca Sony are cel mai bun procesor

mai lasa tu frustarile si incearca si tu putin research ba roman 100%, hai acum zi si ca Iphone iz za bezt fone evr, asa?

Quote Originally Posted by Vespa View Post
Nu stiu de tv samsung cu quaantum dot, cat de bune si ce viitor au dar sincer nici nu ma prea interseaza.
QLED/quantum dot sunt jafuri