Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
MAGNUS2, ai ceva probleme daca una gandesti si alta spui. In ultimele 3 post-uri ai spus de doua ori ca e mai bun Z9 decat orice OLED dar acuma vii si incerci sa o sucesti

Ai spus odata ca niciun OLED nu bate Z9, nu ai specificat la ce si a doua oara ai spus “de ce e mai bun Z9”, nu “la ce e mai bun Z9”. De aici trag concluzia ca ori nu stii ce scrii, ori nu te stii exprima in limba romana (bine ca le spui altora ca nu se stiu exprima ).


Nu doar plasmele sau OLED-urile fac burn in permanent, uita-te in aeroporturi sau unele hoteluri, vei fi surprins sa gasesti LED-uri cu burn in (vorbesc din propria experienta).
am mentionat specific Z9D, nu LED in general, ceea ce este adevarat, Sony Z9D este un masterpiece, nivelul de luminozitate, procesorul X1 HDR, toate impreuna fac o imagine care bate orice OLED din ORICE PUNCT DE VEDERE, imagine, culori, orice

dar in general, vorbind doar despre HDR, orice LED de rand rupe OLED-urile

tu compari LEDuri din aeroporturi cu TVuri comerciale? mda, e clar

o sa o spun clar acum pentru totdeauna, pentru ca sunt cativa mai inceti la minte pe aici sau care doar refuza sa se informeze

OLED, are avantajul in negru, gri, in partea asta a spectrumului, si cand oamenii de rand aud "ohh OLED are negru perfect, aoooo ce destept sunt eu ca stiu asta, pai bineinteles ca OLED e cel mai bun nu? ca am vazut eu un OLED in magazin calibrat sa-mi imprimeze ochii", P.S. voi va dati seama ca TV-urile in magazin sunt calibrate specific sa va atraga atentia, da? cand il luati acasa nu arata nimic ca aia

si atat, aici se opreste avantajul OLEDului

un LED are luminozitate mult peste OLED ceea ce inseamna HDR mai bun, culori mai bune, imagine overall mai buna, pun pariu ca voi astia de pe aici nici nu calibrati TV-urile pe care le aveni, asa ? hai sa fim sinceri acum, voi dati contrast maxim si aia e

trist, dar multi de pe aici nici nu stiu ce e aia o imagine realistica, nu au avut o singura data in viata lor un TV calibrat corect