Am aproximativ 19 ore in joc si Level 22. Scriu cateva randuri pentru cei indecisi. Nu testez jocuri, nu lucrez la Ubisoft, etc....si mi se rupe de ce alte note mai are pe nu stiu unde. Tin sa precizez ca am o nota de subiectivism datorita locatiei, mi-am dorit inca din AC2 sa ma joc in lumea antica.

Revenind la joc , este extraordinar de frumos !

Lumea este foarte vie. Are multe elemente similare cu Witcher 3, insa asta nu-i rau. Harta este imensa, cu diverse forme de relief.

Grafica, superba ! Totul arata asa cum imi doream. O explozie de culori foarte frumos realizata. Si apa....apa este una dintre cele mai placute surprize : apa de mare este diferita de apa de lac, care este diferita de apa dintr-o mlastina care este diferita de apa din Nil. Iar dinamica ei este foarte ,,fluida,, daca pot sa spun asa. Sa vezi nisipul alungat de vant peste luciul apei la apus este o experienta foarte placuta. Nu cred ca poate fi comparata in nici un fel cu cea de 360 .

Povestea este interesanta,cu personaje istorice implicate. Am avut senzatia ca s-au inspirat din cartea Razboinicii Nilului a lui Wilbur Smith in arhitectura ei. Elementele SF putin prezente pana acum. Caracterul este bine conturat, foarte customizabil in ce priveste echipamentul si armele. Daca ai mai jucat jocuri de la Ubisoft, in Ubisoft Club te vor astepta cateva surprize placute. Eu care sunt mai nostalgic, am ramas placut surprins.

Daca urasti microtranzactiile nu vei fi deranjat aici de problema asta. Nu simti nevoia de ele. Cine vrea sa avanseze mai usor plateste, cine doreste sa se bucure de poveste, a platit deja.

Am avut doua mici probleme cu el. Dupa ce am terminat un capitol a inceput incarcarea urmatorului. Si a tot incarcat vreo 3-4 minute, astfel incat a devenit evident ca se blocase. Am iesit din joc, am reintrat si totul a fost ok. In a doua situatie, similara as zice, m-a scos direct in meniul consolei, nu am mai trecut la nivelul urmator. Am intrat in joc si am continuat de unde ramasesem.

Din punctul meu de vedere este cel mai bine realizat AC de pana acum. Nu au inventat roata, insa nici nu doream.