Oare Apple chiar nu ar putea incerca o lansare de iOS o data la doi ani? Mi se pare o prostie imensa mersul actual al lucrurilor - iese o noua versiune in septembrie care tinde sa afecteze relativa armonie a versiunii precedente (incep sa apara probleme cu bateria, performanta etc.), dupa care tot apar x.0.3, x.0.4, x.0.5. Unele chestii se rezolva, altele nu, in unele situatii apar alte mici neplaceri si totul merge asa pana prin martie-aprilie, cand iese x.1 (x.1.1, x.1.2 etc.), care elimina cam toate problemele. Toate bune si frumoase de acolo incolo, dupa care in septembrie o luam de la inceput.

Istoria ne-a demonstrat, aproape fara exceptie, ca un an nu e suficient pentru o versiune de iOS pusa cu adevarat la punct. Chiar si asa, aparent e mai bine sa o luam noi in fiecare toamna de la zero decat sa isi ia Apple timpul necesar pentru a rezolva bug-uri. Le-o fi frica de faptul ca un iPhone sau un iPad nou nu se va vinde la fel de bine daca ruleaza un OS iesit de un an, dar care a avut imbunatatiri semnificative in acel interval de timp? Nu pot sa imi explic asta. Apropo, pe mine nu m-a ajutat niciodata faptul ca nu am facut upgrade la iOS. Chiar si cu soft-ul cu care vine din fabrica, in vreo doi-trei ani, va incepe inevitabil sa aiba probleme. M-am resemnat, pentru mine cel putin, statul departe de update-uri nu are niciun beneficiu pe termen lung.

Imi place 8 Plus-ul enorm de mult, dar nu se simte la fel ca un iPhone proaspat scos din cutie, (spre deosebire de telefoanele care au venit cu versiuni de iOS pre-iOS 7) ci ca un produs aproape finalizat. Primele doua-trei zile m-a prostit, dar odata ce il folosesti constant si vezi cate pot aparea, iti doresti sa fi venit cu iOS 10.