E mega off-topic, dar uite baza a ce am zis. S-a intamplat acum ceva ani.

Se pare ca ai dreptate si ca anul asta au revenit pe piata asta.

For 2017 Sony has finally re-entered the OLED TV world in a big way. Literally. Its new A1 series of OLED TVs come in 55-inch, 65-inch and 77-inch versions, with each screen squeezing in a 4K-resolution pixel count.
Legat de image retention, 1-2 ani a fost o exagerare a mea, desigur, dar in niciun caz nu poti tine asa ceva prea mult timp (am un LCD luat in 2007 care inca merge fara cea mai mica problema la mama, aproape non-stop, ceea ce nu se va putea cu aceste OLED-uri).

Ideea este ca ecranul este acelasi. Se arde in timp. Se consuma. LG vad ca spun ca au luat ceva masuri din software, pentru a incetini asta, dar nu e mare lucru. Efectiv trateaza o imagine statica pentur mai mult timp, ca pe un screensaver si o muta cate 1-2 pixeli pe ecran.
Dar ca tehnologie, OLED are o anumita durata de viata. Fiecare pixel are o anumita durata de viata pana cand se stinge si cu cat un pixel este aprins mai mult timp, se consuma mai repede. Dar nu ai cum sa ai imagini doar cu alb, ca sa-i consumi pe toti in acelasi timp.
Si probabil ca da. Intr-un scenariu obisnuit de utilizare, abia dupa 4-5 ani apar urme, dar depinde ce anume afisezi pe ecran - spre ex daca te uiti doar pe PRO TV in fiecare zi, cateva ore pe zi, dupa 1-2 ani o sa-ti ramana sigla lor imprimata.

Image Retention on TVs: Burn-in
OLED Burn-in: Causes, Fixes, and What You Need to Know - Reviewed.com Televisions
OLED TV Reliability: Burn-In, & More | LG USA

Oricum, e clar. Pe termen scurt sunt excelente.