No offense, dar in ziua de azi oricum esti in toate bazele de date posibile si imposibile. De ce te-ai stressa ca iti scaneaza telefonul fata si iti stocheaza local datele, cand oricum ai facut deja acest lucru cand ti-ai facut buletin si/sau pasaport? Cum sa mai fii paranoic in ziua in care oricum daca ai trecut printr-un amarat de checkpoint in aeroport, si deja datele tale (inclusiv poza/video) ajung stocate undeva? Te plimbi prin Londra, si garantat la sfarsitul zilei au deja un album cu tine... Vorba lui poiuyt, daca ai ceva de ascuns, atunci te temi... daca nu, frack it! Trebuie sa ne obisnuim cu ideea asta, pentru ca din pacate e una din putinele metode de a se combate terorismul.

Iar Touch ID-ul mi s-a parut cea mai geniala inventie, si nu pentru ca nu ar putea fi sparta (orice pe lumea asta poate fi hackuit), ci pentru ca e simpla de folosit, e super rapida, e mereu la indemana si e destul de sigura pentru daily use (adica nu-mi fac probleme ca daca uit telefonul pe birou vine oricine sa-l deschida).

Stiti foarte bine ca au fost cazuri celebre in care FBI, NSA si altii au cerut celor de la Apple sa le "sparga" un device si nu au acceptat. Daca ar fi facut-o, acum nu as mai fi detinut un telefon Apple. Well, in cazul Face ID-ului ma tem ca se va abuza... am in minte niste cazuri in care martorul nici macar nu trebuie sa fie fortat... doar i se arata telefonul si gata, unlocked!