Nu vreau sa intru in nici un fel de polemici cu detractorii seriei Assassin's Creed, insa celor care au prejudecati legate de Origins, le recomand cu onestitate sa le lase de o parte si sa joace jocul.
Cred ca este imposibil sa nu-ti placa acest joc. Eu nu sunt si nu am fost niciodata fanul superlativelor, asa ca nu am sa-l fac pe Origins nici epic, nici senzational, nici extraordinar si nici fantastic. Jocul este bun si punct.
Vorbesc din postura unuia care are deja peste 60 de ore de joc, la level maxim (40) si cu tot echipamentul de legendare (arme, armuri, outfit).
Modul cum au reprodus cei de la Ubisoft Egiptul antic in acest joc, este remarcabil. Arhitectura, vegetatia, fauna, locatiile urbane, formele de relief, apa, sunt minunat reprezentate si cu siguranta va vor face sa le admirati si sa va bucurati de ele.
Jocul are de toate: main quest acceptabil ca si poveste, side quest-uri chiar daca putin repetitive, multe si destul de complexe. Are o gama variata de bossi sau mini bossi care reprezinta provocari constante, si atractive prin rasplata invingerii lor. Exista astfel luptatori de elita care va urmaresc in joc pentru a va ucide, numiti philakes si care sunt foarte letali. Exista arena, cu alti bossi gladiatori de elita care trebuie invinsi. Exista arene cu elefanti de lupta, care de asemenea sunt o provocare serioasa. Si nu in ultimul rand, trialurile reprezentand lupta si invingerea zeilor. Ieri a fost lansat primul si il reprezinta pe Anubis, zeul mortii, care daca este invins, recompenseaza jucatorul cu o sabie legendara extrem de pretioasa.
Deci, recomand cu calura Origins. Mergeti si explorati piramindele, sfinxul, biblioteca si farul din Alexandria, precum si multe alte mari monumente ale Egiptului. Luptati-va cu lei, leoparzi, hiene, crocodili, hipopotami, elefanti, phylakes, gladiatori si zei, si va asigur ca nu veti fi dezamagiti.