Daca doresti sa cumperi/vinzi un joc/podus de le olx, curieratul costa 25 ron pt un colet de maxim 5 kg. Nimic in plus sau in minus pentru specificatia "livrare cu verificare". Se cade de comun acord cu cealalta parte cine plateste transportul. De obicei cumparatorul. Iar banii pentru produs se ramburseaza vanzatorului fara nicio problema. Firma de curierat este Cargus.
Banuiesc ca acele persoane car nu doresc sa trimita un produs in alte orase nu vor sa astepte, doresc banii imediat... Eu am folosit serviciul oferit de olx in ambele cazuri (vanzare/cumparare) si nu am avut nicio problema sau surpria naplacuta.
Pe de alta parte, daca doresti sa faci un schimb de produs, aici este mai complicat. Din cate stiu, in afara de Fan Curier, nicio alta firma de curierat nu ofera acest serviciu. La Fan Curier se platesc in jur de 30 de lei la ridicarea produsului (cu verificarea sumara a produsului) si 30 de lei de catre cumparator la predare (idem verificare). Nu recomand schimbul de produse prin curierat, nu esti sigur de ce primesti, pentru ca nu se verifica starea de functionare, ceva amanuntit.
Oricum, nu trebuie sa iti pierzi rabdarea, sunt destule persoane care accepta sa trimita jocuri. Trebuie doar sa mai cauti.
Bafta