Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
Eu nu înțeleg de ce se ferește lumea asa tare de Posta. Transportul e aprox 10 lei la un joc cu plata ramburs și in 2-3 zile ajunge. Fac tranzacții prin posta de 7 ani si n-am avut nici o problema. Sunt si companii mai mari care au încredere sa trimita cu posta pachete mai valoroase (Avon, de exemplu), nu înțeleg de ce romanii nu au. Ma apuca toti dracii cand imi spune cineva pe OLX ca un joc de 40-50 lei mi-l trimite doar prin curier si transportul e undeva la 30 lei de obicei. Mai bine il iau din magazin asa.

In alta ordine de idei, eu am mai luat jocuri de la Alvio (era activ si pe forum, in ultima vreme pe Facebook am vorbit). Am găsit si mai ieftin decât la el, dar degeaba, toti vreau doar curier deci tot acolo ajungeam. Cu Alvio stiu sigur ca nu e teapa. I-am plătit aproape tot timpul in avans si nu au fost probleme. Si trimite cu posta
Cat timp platesti in avans nu cred ca o sa se fereasca asa multi. Cu ramburs apar probleme.

In primul rand poti da de un neserios care nu ridica pachetul, te-ai ars bine de tot.

Chiar daca nu totul merge ok o sa pierzi mult timp si nervi. Trebuie sa completezi doua formulare, unul de trimis si unul pentru ramburs, stai la coada, depinde de oficiul postal si de perioada zilei, faza urata e ca nu-ti poti da seama tot timpul cat trebuie sa astepti, e posibil sa prinzi in fata doar doi oameni si unul sa scoata nspe plicuri si pana stampileaza functionara mori incet. Apoi dureaza 3 zile pana ajunge pachetul, inca atata pana vine, mergi iar la posta dupa bani, stai din nou la cozi...

Si eu trimit destul de mult prin posta, dar deja am cam migrat spre curierat, posta a dublat tarifele cam de vreo doi ani, inca e tot mai ieftin ca prin curierat, dar cu hartogarie si drumuri se cam duce avatajul financiar...

Ontopic: forumuri locale si alte site-uri unde exista calificative. Iau si de pe olx, dar sunt mult mai reticent. Plus ca pe olx sunt o tona de pustani, neseriosi si specimene ciudate, am trimis la multi mesaje cu 1-2 intrebari scurte si n-am primit raspuns deloc, desi aparea mesajul citit.

Vinerea asta am vazut un anunt, avea cineva un joc mai vechi, era tot din Oradea, ii trimit mesaj scurt: "salut, sunt interesat, in ce zone din oras si la ce ore ne putem intalni?" Sambata verific, apare ca a citit mesajul, dar raspuns ioc. Nici azi. Nu inteleg specimenele astea, de ce mama naibii mai pun anunturi? Sau sa zica: nu mai e valabil sau orice. Dar nimic?