L-au umplut de sange si pe-asta cu speed points si cards.. of. Bravo EA! Inca unul sub centura ah?

Sunt curios cat va dura pana vom avea astfel de titluri (AAA, consacrate, etc) pana ne vom lovi de un paywall atunci cand "vrem sa facem macar campania", nu mai vorbesc de multiplayer.
Sa ajungem la momentul in care ori bagi sute de ore intr-un joc, ori sute de euro.

Deocamdata suntem doar antrenati/dresati sa ne obisnuim cu astfel de practici (loot boxes/micro transactions/ingame currencies/cazino/cum naiba s-or mai numi, ce ciopartesc barbar francize/jocuri indragite, in timp ce te storc de cat mai multi de bani).
Cine e pe val acum (publisheri) scot gros, ca ulterior sa "tempereze" un pic lucrurile si tot ei vor iesi la suprafata. Se vede clar ce strategie afiseaza, imping cat pot ca apoi sa dea un pic inapoi si sa spuna "am ascultat de fani".. consecintele/micro tranzactiile raman (dar intr-o forma usor schimbata).
Ei vor fi castigat oricum, noi vom fi pierdut, pentru ca nu am fost temperati si am aruncat in ei cu bani, in loc sa-i boicotam/votam cu portofelul.

LE: nu il mai iau deloc la fel cum am zis ca o sa fac si cu SW Battlefront 2.