Da, la One S ma gandesc si eu. Observ ca playerele normale continua sa fie extrem de scumpe. Privesc Xbox-ul ala ca cel mai ieftin player 4K, la care primesc bonus si o consola. Aia mi se pare foarte OK si mie la BluRay-urile 4K, ca ai bonus si varianta 1080p, iar daca traiesti intr-o tara cu apa calda, te poti bucura si de un eventual Digital HD care vine cu discurile. Am primit la Deadpool un cod pentru varianta digitala, bineinteles ca nu am avut ce face cu el. Imi trebuia cont pe Fox, sa fiu in US sau UK (nu mai stiu exact), iar sa recurg la chestii gen VPN ca sa ma pot bucura de un produs pe care am dat bani, chiar mi se pare deplasat. In fine, nu a venit ca o surpriza, cunosteam de dinainte posibilitatea unor limitari regionale.

Oricum, ma bucur sa vad ca si Disney a trecut la 4K odata cu GOTG Vol. 2. Spre exemplu, Civil War e unul din filmele preferate din toate timpurile si mi-ar fi placut sa existe o astfel de varianta.

Apropo de remaster-uri, ai avut ocazia sa vezi filme mai vechi remasterizate in 4K? Vad pe pagina anterioara ca ai Blade Runner in 4K, iar tinand cont de faptul ca filmul e de prin '82, sunt curios daca sunt sesizabile diferentele intre un BluRay standard la 1080p si cel 4K. Am observat ca si trilogia Spider-Man este "remastered in 4K" (nu ca as fi interesat sa o cumpar, nu sunt un mare fan al filmelor respective) sau cel putin unul/doua din ele. Nu inteleg procesul tehnologic, dar sunt interesat cat este de imbunatatita calitatea, din moment ce filmele care au deja un numar de ani au fost filmate cu camere mai putin performante, iar filme ca Deadpool, The Revenant si altele care se bucura de suport 4K din momentul in care ies pe disc sunt filmate cu un cu totul alt echipament.