Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
Informat, neinformat, blackFRAIERday este o campanie de prostit poporul in Romania, practica ultimilor 3 ani mi-a demonstrat asta.
Man, faptul ca astia mai mari fac prostii si ofertele nu sunt decat la 5-6 produse care ajung maxim 2 minute, nu inseamna ca toti incearca sa prosteasca. Si uite, eu o sa dau un exemplu foarte simplu si foarte clar:

Eu mi-am luat acum un Olight R50 Pro Seeker LE cu 500 lei (cu tot cu TVA) de pe Olight Romania. Tot anul a fluctuat intre 770-850 RON. O urmaresc de cand s-a lansat, si in afara de o mica reducere anul trecut (mult prea mica pt. a ma arunca), n-am vazut. Acelasi produs chiar si acum pe Amazon este 169.95 EUR (fara sa mai vorbim de transport extra). 169.95 EUR inseamna 790 RON. De la 500 la 800, e o reducere semnificativa, zic eu.

Sau alt exemplu: am luat pt. un client 10 HDD-uri. Le urmaresc de mai bine de 3 luni. A iesit cu 1400 RON mai ieftin fata de pretul cel mai bun de pana in BF. Nu e nimic de "prostit poporul" aici. Pur si simplu a iesit mult mai ieftin. Da, probabil daca le luam de la distribuitor, m-as fi apropiat de acel pret. Dar am inceput sa am o problema cand vine vorba de service, si prefer sa cumpar de acolo unde stiu ca pot rezolva repede si ok cu service-ul, nu sa fac n drumuri sa duc/iau produsul, sa astept sa trimita ei mai multe odata la producator, and so on.

Eu ma bucur ca am luat si eu (in sfarsit) PS4 Pro la 1399 RON. Nu cred ca a mai fost in alta zi a anului mai ieftin. Nu e asa mare discount ca la acel Olight, dar cei 2-300 RON, pt. mine conteaza. Mai ales daca dau si PS4 la un pret bun, chiar ies cu un upgrade la o suma decenta.

Daca as fi prins acel Samsung Galaxy S7 (care imi trebuie pt. un proiect pe Gear VR) la 1499 RON, probabil ar fi fost cel mai OK Black Friday. Adica sa iesi cu 1000 RON mai ieftin din 3-4 produse, eu zic ca nu e rau deloc. Nu mai spun ca daca aveam buget sa iau televizor... acolo chiar au fost reduceri nebune, de cate 3-5000 RON fata de preturile "de raft".

In rest da, ai perfecta dreptate. Eu nu am timp (si nervi) pentru asa ceva, dar cred ca as fi stat sa demonstrez cum au crescut preturile artificial, ca sa aiba de unde sa faca reducerea de BF. Am vazut produse care culmea au fost mai scumpe de BF, cu tot cu super mega reducere, decat au fost in timpul anului. Dar chestiile astea se mai intampla si prin tarile civilizate... in final nu te obliga nimeni sa cumperi.

Ce e insa extrem de stupid la noi, e genul asta de actiune marca eMag. Cu inchis magazinul online cu x ore inainte, cu deschis magazinul random, cu inchis iar dupa... E o chestie la care te astepti sa se intample pe vre-un site de duzina, nu la acest nivel. But hey! Nici pe mine nu ma obliga eMag-ul sa stau pe pagina lor, sau in aplicatie, sau sa dau refresh-uri de nebun noaptea... e alegerea mea. Din pacate.