Eu m am cam saturat sa citesc articole care nu fac altceva decat sa refoloseasca aceleasi pareri / idei din zecile de alte articole scrise in legatura cu acelasi subiect (mai ales cand calca in picioare un univers pe care il indragesc si pe care il cunosc). Este asa de greu sa ne formulam propriile opinii (si sa le argumentam) fara a fi influentati de tot ce circula pe Internet / mass-media?
Ai trantit 4 paragrafe de text fara a comunica nimic concludent, in special:
1) "Apar din neant 3 personaje despre care audienta generala nu stie nimic."
Barry, Victor si Arthur sunt 3 dintre fondatorii JL si printre cele mai vechi caractere create pentru comics. BvS a dat un prim glimpse sublim in legatura cu cine sunt si ce pot face. Flash a avut apoi cameo in Suicide Squad. Toti 3 au fost promovati in toate trailerele si campaniile publicitare pt JL. Toti 3 ar fi avut mai mult screen-time daca nu le ar fi fost taiat in post-prod (detrimentul principal al filmului constand in amestecarea viziunilor a 2 regizori diametral opusi, impreuna cu graba inutila a unui studio WB panicat de pe urma succesului unui rival care stie atat ce vrea si incontro sa o apuce).
2) Iti recomand sa vezi astfel de filme la IMAX. De altfel, cu exceptia Grand Cinema, n am intalnit probleme cu ‘intunecarea’ imaginilor in alte cinematografe. Da, filmul a avut CGI slab, dar se putea observa din primele scene.
3) "Cea mai tampita decizie ca filmul sa aibe 121 minute,ca sa poata rula de mai multe ori intr-o zi la cinema."
Multe studiouri se folosesc de acest 'artificiu'. Cel mai important este cum iti scrii povestea si scenariul a.i. sa folosesti cel mai eficient timpul de pe ecran. Exista filme geniale cu o durata de < 01:30h: Drive, Locke, 12 Angry Men, etc. BvS a avut 02:31h - multe dintre critici fiind directionate catre acest aspect. WB a vrut sa "corecteze" asta.
4) "In ceea ce priveste partile bune ale filmului, punctul forte e clar cast-ul...Merita mentionat si J.K. Simmons, e foarte bun ca Gordon."
J.K Simmons, un actor foarte bun, apare in film 2-3 minute. Oare cum te-a convins pe tine ca e foarte bun ca Gordon, avand 4-5 replici neimportante si 2 scene in care apare?
Affleck este poate cel mai bun Batman de pana acum. Bale a jucat excelent rolul carismatic al lui Bruce, Keaton reusing o imbinare acceptabila a ambelor identitati. Aici insa, a jucat poate cel mai slab dintre toti - daca in BvS a adus o abordare originala rolului si stapanea foarte bine personajul : intunecat, brutal, visceral, indurerat, in JL au propus un Bats / Bruce muult mai temperat, pus sa faca glume de 2 lei, total necaracteristice personajului si un Affleck ce parea nesigur pe jocul sau actoricesc.
Ezra, desi un actor foarte bun, nu-mi pare ca se potriveste cu persona lui Barry Allen / Flash - cel putin nu in modul in care a fost pus sa-l joace in JL. 'Fastest man alive', detectiv, om de stiinta posesor al unui IQ ce rivaliza uneori cu cel al lui Batman, este portretizat aici ca un adolescent fricos, incapabil sa ia cele mai simple decizii si care, se impedica la fiecare 'sprint' de parca alerga pentru prima data in viata. Motivatia sa de a se alatura echipei este cliseica si simplista, artificiala.
Momoa / Aquaman, poate cel mai cool 'bro' al momentului, a reusit sa aduca pe ecrane un personaj care foarte usor putea fi considerat penibil. Din pacate prea putin screen-time si ar fi putut lipsi total din script, fara sa afecteze in vreun fel povestea. De asemenea, prea multe replici scriptate.
Ray / Cyborg - singurul dintre cei 3 "noi" care detinea o motivatie palpabila de a se alatura / indeparta de ceilalalti, avand constrangeri interioare cu care am putea multi rezona, cu un aport important in povestea filmului si al carui personaj a beneficiat de o oarecare dezvotare a caracterului pe perioada filmului.
Gal Gadot se potriveste bine rolului dar a fost introdusa excesiv in majoritatea scenelor din film, in urma succesului nebun din filmul ei solo.
5)"Mi-a placut mult si umorul, ma bucur ca s-au indepartat usor de abordari nejustificat de serioase." - Pentru asta exista universul Marvel, nu DC.
Din pacate filmele DC tind sa copieze acest trend. Glumele din JL nu au facut decat sa duca in penibil personajele, total nepotrivite pentru acestea. 1-2 glume sa zic ca s-au apropiat de genul inteligent si sublim al celor din desenele / comic'urile DC.
6)" BvS e absolut deprimant, e genul de film care te face sa plangi, iar asta nu datorita momentelor emotionante. E pur si simplu disturbing...E cu siguranta un lucru bun ca a plecat Snyder.."
BvS este printre cele mai fidele comic-book related movies facute vreodata: acolo sus cu V for Vendetta si Watchmen (dar asta este un subiect pentru altadata). Si, la fel ca in cazul Watchmen si Man of Steel, Zack Snyder este cel mai potrivit regizor care putea sa stea la carma acestora - este un fanboy comics declarat, are un stil vizual ideal pentru astfel de filme, este foarte priceput in alegerea castingului si are o capacitate extraordinara da a adapata un continut original pentru ecran reusind in acelasi timp sa-si lase si semnatura asupra sa (intro-urile din filmele sale fiind printre cele mai bine puse in scena secvente pe care le-am vazut). Are si unele scapari dar nimeni nu este perfect.
PS: Snyder nu a plecat, a avut un deces in familie si a parasit proiectul in post-productie. Rezultatul final nu-i face in vreun fel cinste muncii sale.
Cam asa ceva.