Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
@Alex Khan - orice privat de pe lumea asta face o afacere ca sa scoata profit. Ca in Romania puterea de cumparare e scazuta, asta e. Daca aveam si noi salarii de occident de 2000 mii euro/luna, nu mai era asa mare scandal. Si da, trebuie date sanse si celor mai slabi sa se bucure de joc, ca altfel in viitor vor cumpara jocul doar aia buni, adica 2-3 insi si profitul EA va fi pe minus. Fiecare cu parerile lui. De exemplu, sunt filme care pe IMDB au note 4-5 si sunt bune, iar alte filme cu note de 8-9 sunt proaste. d.p.meu.d.v. Asa ca daca 2-3 insi pe forum zic ca jocul e nu stiu cum si ca trebuia sa fie altfel, cei de la EA vor face tot cum vor ei, deoarece nu risca niciun privat sa iasa pe pierdere sau sa dea faliment.
In cazul asta, de ce nu l-au facut MMO free-to-play/pay-to-win de la bun inceput?
Ieseau cu banii pe termen lung pentru ca atrageau doar jucatorii de MMO-uri dispusi sa investeasca in joc sute sau mii de dolari in urmatorii ani.

Asa, cei de la EA s-au ales cu frigiderul umplut pentru multi ani din partea jucatorilor old-school care vor competitie curata, multi refuzand sa-l cumpere, altii anuland comanda, altii returnandu-l.

In stadiul actual, ,nimeni nu o sa mai dea 2 bani pe acest joc dupa ce se termina febra Star Wars din perioada asta, moment in care profitul se cam termina. Nu stiu sigur cati jucatori MMO sunt in acest moment in joc, dar nu prea multi.


Daca era MMO f2p, se mai gaseau cativa fani hardcore sa investeasca in joc si in urmatorii 5-10 ani.

Adica, nu stiu cum vezi tu afacere in asta , dar eu vad hotie ( ca la WoW evident) sa mai si platesti pentru joc, dar sa mai si platesti pentru progresie ca sa-i poti depasi pe alti jucatori bogati.