Quote Originally Posted by MonkY View Post
Eu zic sa va lasati de prostii si sa va faceti blog-uri. Asa poate va baga "Mos PlayStation Romania" si pe voi in seama...

Domnisoara in cauza mi-a si sters comentariul... probabil au deranjat-o intrebarile mele... in special cea cu "ce trebuie sa faci ca sa primesti si tu la fel". Ah, credeati ca trebuie sa faci site dedicat pentru console, gen PlayStation? Sau sa motivezi ani in sir oamenii sa cumpere console si jocuri originale? Sa scrii mai bine de 9 ani reviews, news, previews? Sa scrii tone de articole legate de PlayStation, accesorii, TV-uri, etc.? Oh nu... Doamne Fereste! E suficient sa arati ca domnisoara, si sa ai un blog "monden"!
Nu este un comentariu care sa ne faca cinste, cu sau fara PSD, cu sau fara proteste. Ai atacat-o urat, cu niste replici pe care nu i le-ai fi adresat unui barbat, doar pentru ca este o femeie.

Suntem in epoca blogging-ului generalist. Astea sunt tendintele la nivel international. Degeaba ataci sau critici bloggerii, nu este vina lor ca sunt populari si nici nu au cerut sa primeasca acest "cadou". Au avantajul ca au un public mare (si asta e adevarul, au trafic mare si engagement sanatos) si mult mai deschis catre produsele pe care le prezinta oamenii astia. Comunitatile online au valoarea lor, dar pierd teren in fata platformelor digitale si asta nu din cauza moderatorilor, articolelor sau a altor motive interne. Nu doar CG are probleme, ia arunca un ochi si pe Softpedia. Ai suficiente tool-uri pentru a vedea cat scade traficul lunar. Suntem intr-un punct in care ori ne regrupam si reinventam roata, ori murim demn. Dar demn, nu aruncand cu pietre.

Suntem o comunitate veche, majoritatea suntem aici de 10 ani +, am mancat la aceeasi masa si am trecut prin multe, de la bune la rele. Asta nu se va schimba, indiferent de forma sub care ne grupam. Nu putem controla pr-istii sa ne dea produse, cum nu putem controla nici userii sa faca ceva (reviews, content) pentru ele. Putem doar sa controlam cum anume ne purtam noi mai departe.