Sincer sa fiu cred ca anul asta e prima data cand nu simt nevoia sa trec de la i7 la ceva mai nou, m-am gandit multa vreme sa iau iphone X .. insa am decis pana la urma sa-mi iau un laptop mai "portabil" care sa-mi permita sa ma si joc la greu pe el cand ma plimb. (din cauza ca l-am luat SH insa in garantie am dat "doar" 700$ )

Deci .. m-am saturat sa schimb telefonul anual, platind si un pret premium, pentru ce ? telefonul vechi (chiar si iphone6'le) isi face treaba in continuare foarte bine.

Sincer cred ca ne-am apropiat foarte tare de niste bariere tehnologice, unde omul nu mai sesizeaza diferenta (desi ea este acolo):

1. ma uit la procesoarele intel - era pe undeva la 2600K overclockat si comparat cu 8700k .. aproape aceeasi performanta
2. SSD-urile .. diferenta dintre 5-600 MB/s si 2500 MB/s este inexistenta in daily use si poate fi sesizata doar in anumite teste
3. telefoanele .. absolut toate in ziua dea azi (ma refer la flagship's) sunt extrem de rapide, extrem de "frumoase" (sau ma rog .. atractive) si au o performanta (more or less) similara.

Chiar nu stiu ce sa zic, ca si individ care isi doreste "next step of evolution" ma simt infrant ... (vezi Nvidia, AMD, Intel, Apple, Samsung, Google .. etc) in fiecare an imping 10-15-20 % (sau chiar mai mult) insa nu in favoarea utilizatorului de rand, utilizatrul profi fiind cel care castiga.

(da exista exceptii - Nvidia a dat 2016-2017 cea mai superba generatie de chipuri video pentru end-user .. oferind maselor chip-ul 1060 care este PERFECT ... cheap si foarte peformant, pur si simplu de 2 saptamani sunt UIMIT, cum un laptop "chepo" poate sa ofere atat de mult RAW power .. ma refer aici la 2 ore de gaming high level "on the GO" in 1080p > 60 fps ... absolut incredibil.

Apple face ce stie mai bine, disrupt the market .. cand a introdus finger scanner .. radea lumea, acum e "un feature must have" .. .acum scoate finger scanner si introduce face recognition (o tehnologie deloc noua) si scoate finger scanner ..

Anul trecut a scos headphone jack ... fiind urmat de multi alti producatori consacrati (eu personal inca sunt stupefiat, cum au putut sa "scape" cu acest "trick" ... si ii injur tot timpul pentru ca am reusit sa stric 3 convertoare deja .. cu banii platiti imi luam o pereche de casti mai mult decat decente.

Dupa cum am zis .. am spus nu lui i8 / iphone X .. astept urmtoarea generatie (i9 / X-2) saltul anual deja nu mai este ceva care sa justifice investitia (totusi 1000 $/EU dati anual pe terminal, cred ca sweet spot-ul este undeva la 5-600/an. (si culmea eu aici pot sa il iau in leasing cu iphone upgrade program ... la un pret mult mai mic si foarte apropiat de cel pe care eu in consider sweet spot )