E normal chief... incet-incet nu o sa mai merite upgrade-ul de performanta la iPhone-uri, pentru simplul motiv ca si modelele mai vechi fac fata cu brio la majoritatea task-urilor. Eu asta am si incercat initial sa arat, dar unii m-au luat cu "aaaah, testezi vechituri!". Poate in cazul unui Android, putem spune ca mai e nevoie de ceva extra powerhorse... asta daca nu cumva gaseste Google in sfarsit o solutie pt. OS, sa-l faca sa zboare. Dar la iPhone, ma uit la ele side-by-side, si nu mai simt acel "impuls" pe care il aveam anual sau macar odata la 2 ani. Desigur, daca as avea bani sa n-am loc de ei, as upgrada la i8+ fara sa stau prea mult pe ganduri. Dar, in acest moment, pentru mine... e mai mult decat OK. Chiar nu am o aplicatie sau un joc unde sa spun "bai, ce prost se misca".

Incepand de la generatia aceasta, cred ca Apple nu isi mai poate convinge cumparatorii decat venind cu chestii noi. Dealtfel, iPhone X este cel mai bun exemplu. Si-au dat seama ca intre i7 si i8 diferentele sunt atat de mici incat riscau foarte mult. Si au venit si cu altceva. Cred ca de la anul doar acel "altceva" va mai conta. E totusi un smartphone, nu faci CAD pe el. De fapt aici Samsung si altii au realizat treaba asta si au venit cu acel "desktop mode" sau cum Dzeu se numeste. Cel prin care iti pui telefonul in dock, ai tastatura/mouse... legi la un TV/monitor, si ai un mini PC.

Oricum, eu sunt curios ce va fi la anul. Va mai continua Apple cu seria clasica (asa cum este acum iPhone 8) sau va merge doar pe "extravagant" gen iPhone X. Din partea mea pot sa continue seria X, dar sper ca pe clasic sa vina cu mici imbunatatiri. De exp. smaller bezels, butonul de home mai mic si fingerprint scanner in display. Si ar fi mai mult decat suficient. Dar tare mi-e ca va fi identic, dar cu 42.5% more power...